Ескалація в Донбасі: головне

Відео
Поділитися
Ескалація в Донбасі: головне ЗСУ відбили атаку бойовиків і утримали позиції © Операція Об'єднаних сил / Facebook
Бойовики намагалися захопити спостережні пости ЗСУ на Луганщині. У бою загинув один український військовий, ще п'ятеро поранені.

Вранці 18 лютого бойовики атакували позиції українських військових у районі Золотого на Луганщині. Обстрілявши українських військових з артилерії, танку й мінометів, окупанти спробували зайняти спостережні пости ЗСУ.

Українські військові позиції втримали і завдали бойовикам відчутних втрат у живій силі. На жаль, у бою загинув військовослужбовець 72-ї ОМБр Максим Хитайлов, ще п'ятеро бійців дістали поранення і контузію.

Що сталося

Наступ бойовиків розпочався близько 5:00 ранку, з обстрілу підступів до Кримського, Новотошківського, Оріхового, Хутора Вільного і Попасної. Окупанти вдарили зі ствольної артилерії, танків і важких мінометів, випустивши на цій ділянці понад 400 артснарядів і мін різних калібрів.

О 5:15 під прикриттям артилерії позиції ЗСУ атакували ворожі диверсійно-розвідувальні групи, які намагалися прорватися через лінію розмежування і захопити спостережні пункти 72-ї та 93-ї окремих механізованих бригад.

Українські військові дали бій, близько 10:00 ранку окупанти запросили режим тиші, щоб забрати своїх загиблих і поранених. За попередніми даними, під час невдалого штурму українських позицій бойовики втратили десятьох поплічників: шістьох пораненими і чотирьох – убитими.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили: наступ окупаційних військ успішно відбито, усі позиції Об'єднаних сил перебувають під контролем України, ситуація на ділянці стабільна.

Попри те, що бойовики гатили по українських позиціях практично з житлових кварталів окупованого Голубовського, жертв і постраждалих серед мирних жителів немає.

"Цинічна провокація". Реакція України

Президент Володимир Зеленський назвав наступ в Донбасі "цинічною провокацією", спрямованою на зрив мирного процесу і приуроченою до річниці Дебальцевської трагедії.

"Наш курс на завершення війни та відданість міжнародними домовленостями залишається незмінним – так само, як і наша рішучість дати відсіч будь-яким проявам збройної агресії проти України", - додав гарант.

Говорячи про ескалацію ситуації в Донбасі, голова держави знову не став називати Росію агресором, обмежившись згадкою "бойовиків і окупантів".

Своєю чергою голова фракції "Слуга Народу" Давид Арахамія фактично поставив під сумнів офіційні заяви командування Об'єднаних сил.

"Зараз ні у кого немає достовірної інформації, яким чином це почалося, хто конкретно наступав, з якого боку наступав, які формування брали в цьому участь", - заявив він.

Так Арахамія прокоментував заяву фракції "Європейської Солідарності" про те, що загострення в Донбасі є результатом поступок української влади і розведення військ.

Намагаючись дошкулити опозиції, лідер фракції дав козир росіянам. Не виключено, що РФ спробує використати його слова для звинувачення України в порушенні Мінських угод.

Версія про зв'язок наступу бойовиків із боями за Дебальцеве у 2015 році стала пріоритетною, її озвучив і командувач Генштабу ЗСУ Руслан Хомчак. За його словами, намагаючись захопити українські спостережні пункти, бойовики хотіли продемонструвати своїм російським кураторам і мирним жителям на окупованій території, що "можуть повторити".

Однак ветеран АТО, член благодійного фонду "Повернись живим" Андрій Римарук вважає причину наступу більш прозаїчною. Ділянка, яку військові назвали "Банею", невелика, але стратегічно важлива для облаштування спостережного посту – з височини проглядаються вогневі точки бойовиків.

Після розведення військ у Золотому вона залишалася у так званій "сірій зоні", на початку січня українські військові зайняли її, облаштувавши свої спостережні пункти. Тепер ЗСУ могли бачити, звідки окупанти ведуть вогонь, припиняти провокації і зменшити втрати.

"Саме цей спостережник став кісткою в горлі росіян, імовірно, тривалий час готувалися ним заволодіти, що і сталося сьогодні вранці", - писав він у Facebook.

Рада національної безпеки і оборони провела засідання, за підсумками якого дала брифінг щодо ситуації на сході України. Офіс генерального прокурора і Служба безпеки України почали розслідування за фактом обстрілу бойовиками позицій Об'єднаних сил.

Справу відкрито за ч. 3 статті 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) і ч. 5 статті 260 (створення незаконних воєнізованих або збройних формувань) КК.

Читайте також: ООС: Бойовики здійснили 22 обстріли, є загиблий та поранені

Росія повинна виконувати "Мінськ". Реакція Заходу

Ескалацію ситуації у Донбасі засудили Литва, Сполучені Штати, Естонія, Бельгія, Франція, Німеччина, Швейцарія, Польща й інші держави. Із заявами виступили Європейський Союз і НАТО.

Західні партнери України не мають ілюзій щодо того, хто і навіщо наступав у Донбасі.

"Повідомлення про військову ескалацію в районі Золотого із застосуванням зброї, забороненої Мінськими угодами, які призвели до жертв, викликають велике занепокоєння... Очікуємо, що Росія повною мірою і негайно використає свій вплив на збройні формування, які вона підтримує", - йдеться в заяві ЄС.

"Стурбовані ескалацією насильства з боку підтримуваних Росією сепаратистів на сході України... Закликаємо Росію вивести свої сили, припинити підтримку сепаратистів і докласти справжніх зусиль для виконанню Мінських домовленостей", - додали в НАТО.

"Росія повинна закінчити цей конфлікт виведенням своїх військ зі східної України та Криму. І ми закликаємо Росію негайно імплементувати свої зобов'язання щодо безпеки згідно з Мінськими домовленостями", - приєдналися до вимог Сполучені Штати.

Німеччина ж нагадала, що ще 2015 року, під час Дебальцевської трагедії, Росія першою порушила "Мінськ" і продовжувала порушувати згодом, вимагаючи від України неухильного виконання домовленостей.

Раніше Росія запросила проведення засідання Ради безпеки ООН щодо України у зв'язку з п'ятою річницею Мінських домовленостей. Проте ключовою темою засідання 18 лютого стало загострення в Донбасі.

Росія традиційно спробувала звинуватити Україну в зриві "Мінська", на що українська делегація нагадала, що за добу окупаційні війська випустили по позиціях ЗСУ понад 400 снарядів і мін, вбили одного і поранили п'ятьох українських військових.

"Попри досягнуті в Парижі домовленості.., за останні два місяці позиції України були обстріляні понад 400 разів. З початку цього року 13 українських військовослужбовців загинули і майже 60 були поранені. Може хтось назвати це замороженим конфліктом? Може конфліктом низької інтенсивності? Це війна. Єдина тривала війна в Європі. Повномасштабна війна, яку ведуть російські війська та її найманці", - наголосив голова української делегації Сергій Кислиця.

Заступник міністра закордонних справ України додав, що українські військові мали право дати адекватну відповідь на обстріл окупантів з важкого озброєння.

Члени Ради заслухали сторони конфлікту і закликали РФ дотримуватися Мінських угод, поважати суверенітет і соборність України та деокупувати українські Крим і Донбас.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі