Президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін повідомив, що енергоблоки Запорізької АЕС залишаються в стані охолодження, поки тривають роботи з відновлення ліній електропередач від станції. Про це повідомляє CNN.
Котін розповів, що всі сім ліній, що підключаються до станції, були пошкоджені, відтак вона перейшла на так званий «режим острова» — коли станція постачає електроенергію виключно для себе.
«Ми намагалися якомога довше продовжити роботу одного з наших енергоблоків, навіть в умовах, коли він працював в острівному режимі. Це працювало три дні», — повідомив він.
За словами посадовця, лише один із шести енергоблоків залишився в роботі та забезпечує потреби станції — електроенергію, необхідну для насосів, які охолоджують ядерний матеріал.
«Реактори заповнені ядерним матеріалом, паливом, а також є шість басейнів, які розташовані біля реакторів на кожному енергоблоці. Їх потрібно постійно охолоджувати», — пояснив Петро Котін.
Він також додав, що небезпека полягає в тому, що за відсутності електропостачання насоси зупиняться і припинять охолодження, тож за півтори-дві години може статись розплавлення палива, яке є в реакторі.
Котін нагадав, що за відсутності зовнішнього живлення дизельні генератори можуть працювати орієнтовно десять днів.
«Ми робимо все можливе, щоб забезпечити додаткові поставки. Але ми розуміємо, що туди дуже важко щось завезти. Залізниця пошкоджена, тому це можна робити лише автомобільним транспортом», — сказав він.
Президент «Енергоатому» також повідомив, що на станції залишаються представники Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).
«Двічі на день вони зустрічаються з керівництвом станції, тому мають всю актуальну інформацію про її роботу», – сказав він.
Коментуючи пропозицію МАГАТЕ щодо створення так званої «зони безпеки» навколо АЕС, Котін наголосив на тому, що станцію потрібно повернути під контроль України, а сама вона та зона навколо неї має бути демілітаризована.
Як повідомлялось, генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив про початок консультацій щодо створення зони безпеки на ЗАЕС.