Дослідницькі університети повинні бути визначені на основі подальшого оцінювання через п'ять років з застосуванням прозорих міжнародних стандартів. Міністерство освіти і науки України розробило процедуру атестації закладів вищої освіти та механізм надання базового фінансування за результатами цієї атестації. Відповідну постанову уряд прийняв 22 серпня 2018 р. У держбюджеті на 2019 р. вперше передбачено 100 млн грн на базове фінансування наукових напрямків у провідних УВО, атестованих за найвищим рівнем.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Максим Стріха, заступник міністра освіти і науки України, доктор фізико-математичних наук. За його словами, цей крок, разом з початком діяльності НФД, стане в 2019 р. по-справжньому революційним для нашої наукової системи: наука в університетах вперше почне реально порівнюватися з інституційної спроможності з наукою в науково-дослідних установах.
"Оскільки національна наукова система є єдиним цілісним організмом, виграють від цього всі: і університети, які затвердять як важливі центри досліджень, і академічні інститути, які отримають дієвих партнерів на науковому полі. Що ж стосується власне статусу дослідницьких університетів, то МОН працює зараз для того, щоб узгодити вимоги прийнятого ще в 2014 р. Закону "Про вищу освіту" з рекомендації європейських експертів, яка передбачає "доростання" провідних університетів до наперед встановлених високих критеріїв", - підкреслює заступник міністра.
Детальніше про шляхи реформування вітчизняної науки читайте в статті Максима Стріхи "Українська наука на шляху до Європи: здобутки, проблеми і перспективи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".