Для того, щоб врегулювати питання, пов'язані з реєстрацією дітей-сиріт з окупованих територій на території України, необхідно внести зміни в законодавство з урахуванням перебування дітей в зоні АТО.
Про це в інтерв'ю DT.UA розповіла експерт з прав дитини Людмила Волинець, колишній керівник офісу Уповноваженого з прав дитини в Україні.
На її думку, всі постанови Кабміну, що стосуються роботи органів опіки та піклування, прийомних сімей, ДБСТ та усиновлення, повинні бути доповнені пунктами: "а у випадку, якщо дитина проживає на території зони АТО, то..." має відбуватися те-то і те-то.
"Але наше законодавство війни не бачить. А це означає, що діти залишаються без адекватної допомоги", - сказала Волинець.
Вона вважає, що в Департаменті з усиновлення та захисту прав дітей Мінсоцполітики слід створити спеціальний відділ, який відстежував би ситуацію по дітям в зоні АТО, якщо не по всім дітям, то хоча б за так званим державним.
Також, на думку Волинець, в Законі про тимчасово переміщених осіб закладено дуже багато помилок щодо дітей-сиріт.
"Його явно писали люди, не обізнані з темою забезпечення прав дитини-сироти. Тільки тепер ми намагаємося внести зміни до цього закону.
Наведу лише один приклад того, як Мінсоцполітики накладає сирітську кальку абсолютно на всі 14 млн сімей в Україні. Коли в сім'ї трапляється лихо (у даному разі - вимушене переселення) і з якоїсь причини батьки не можуть виїхати зі своїми дітьми, то супроводжують їх зазвичай бабусі та дідусі. Однак, відповідно до нормативів Мінсоцполітики, вони не є законними представниками дитини. І держава каже їм: ми не будемо виплачувати вам гроші й не зареєструємо як тимчасово переміщеного вашого внука. Віддавайте в інтернат", - описує проблему експерт.
Вона підкреслила, що таке ігнорування норм Сімейного Кодексу і нехтування сімейними зв'язками суперечить Конституції і основам соціальної роботи, за яку в країні відповідає все те ж Мінсоцполітики.
"Річ у тому, що дитину, котра переїхала з бабусею, не реєструють як переміщену особу, тому що бабуся не є законним представником. А Мінсоцполітики взагалі не вважає внутрішньо переміщеними дітей-сиріт і тих, чиї батьки позбавлені батьківських прав. Їх не вносять до електронного банку даних переміщених осіб. Як наслідок, через два роки ми не зможемо довести, що ці діти були переміщені", - каже Волинець.
Детальніше про проблеми дітей з окупованих територій Донбасу читайте в інтерв'ю Алли Котляр з Людмилою Волинець: "Дитяча тема відступила на задній план"у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".