Дітей з інвалідністю повернули під обстріли в Дніпро в жахливі умови — Офіс омбудсмана

Поділитися
Дітей з інвалідністю повернули під обстріли в Дніпро в жахливі умови — Офіс омбудсмана
Українські чиновники вирішили, що в Польщі для дітей нібито погані умови.

Співробітники Офісу омбудсмана виявили кричущі порушення в Дніпропетровському дитячому будинку-інтернаті, серед яких зв’язані діти, антисанітарія, таргани в харчоблоці, відсутність найпростішого укриття. На момент перевірки у закладі перебувало 22 дитини та 53 повнолітніх підопічних, повідомили у пресслужбі Офісу омбудсмана.

Вказано, що моніторинговий візит до закладу відбувся після того, як туди нещодавно повернули із-за кордону 29 дітей з інвалідністю, й обурення цим фактом громадських організацій. Українські чиновники вирішили, що в Польщі в дітей були погані умови, і тому їх треба повернути у Дніпро. 

Зокрема, Ірина Грицай, заступниця керівника ОВА в інтерв'ю виданню «Лівий Берег» аргументувала повернення неналежними умовами для персоналу інтернату: з 29 підопічними було семеро супровідників. Однак перевірка показала, що майже за 20 вихованцями та підопічними доглядали лише дві особи. Тобто фактично було чотири дитини на одного дорослого, а стало — 10.

«Минулого року громадські організації та волонтери насилу переконували обласні адміністрації вплинути на керівників інтернатів (вони є законними представниками дітей) та співробітників інтернатів, щоб вони виїхали на безпечні території. Плюс часто ми й вивозили дітей самотужки», – зазначила у Facebook голова правління ГО «Українська мережа за права дитини» Дар'я Касьянова.

Через рік перебування у Польщі, за її словами, співробітники і обласна адміністрація вирішили, що умови там не підходять і повернули дітей до «рідного» інтернату. Точніше повернути не встигли, відправили до лікарні. А поки перевіряли наявність бомбосховищ в інтернаті, виявили ці моторошні умови. І там, як зазначила Касьянова, весь цей час були інші діти та молоді люди з інвалідністю. Очільниця ГО підкреслила, що в цей час українці своїми податками оплачують ці заклади і досі виправдовують їхнє існування.

«Закладів інституційного догляду не має існувати в будь-якому вигляді. Якщо ви вражені, а кожен має бути враженим побаченим на фото й у звіті, то треба розуміти, що це не єдиний заклад (інституційного виховання), де відбуваються такі речі. Таких закладів сотні по всій Україні, просто не всі стали сумно відомими у зв'язку з тим, що в Дніпро, під щоденні обстріли, повернули дітей з за кордону. Закликаємо Офіс омбудсмана і правозахисні організації відвідати кожен інтернат. Зайти й переконатися, в яких умовах там перебувають діти, щоб не перебувати в ілюзії, що фотографії й ситуація в Дніпрі – якийсь прикрий виняток», – зазначила заступниця голови правління Громадської спілки «Українська мережа за права», керівниця ГО «Соціальна синергія» Маріанна Онуфрик.

Багаторічний досвід країн світу, як зазначила правозахисниця, показує, що лише підтримка біологічних сімей, створення альтернативних форм сімейного догляду і виховання, попередження потрапляння дітей в інтернати не призведуть до закриття закладів, до зникнення інтернатної системи. 

«Ці два процеси мають відбуватися паралельно», – заявила Онуфрик.

За її словами, акцент, який сьогодні робить уряд — на створення і розвитку сімейних форм виховання і догляду виключає систему освіти. Але згідно з даними, зібраними до повномасштабного вторгнення РФ, 70% дітей перебували у закладах, що підпорядковуються Міністерству освіти і науки. 

Онуфрик зазначила, що для закриття закладів також потрібне реформування освіти — готовність приймати в школи і садочки дітей з особливими освітніми потребами та інвалідністю на ділі, а не на словах. Підготовленість вчителів (soft і hard навички) батьків і нормотимових дітей, можливість фізично дістатися до навчального закладу — транспорт, пандуси тощо. Зараз, за словами правозахисниці, в Україні спостерігається популізм у небажанні закривати заклади, уникати складних назв і складних рішень.

«Закликаємо уряд перестати брехати самим собі, суспільству і визнати, що в Україні жахлива ситуація щодо порушення прав дітей, це навіть зафіксовано у звітах Європейського Союзу щодо вступу в ЄС. Закликаємо почати називати речі своїми іменами й займатися не тільки попередженням, а й закриттям закладів, насправді впровадити реформу ДІ, а не на папері. В тому числі - покарати винних у випадку з поверненням дітей в Дніпро — є конкретні люди, керівники, які несуть відповідальність», – додала Онуфрик.

Раніше громадські організації, що працюють у сфері забезпечення прав дитини, звернулись до представників міжнародних організацій, спонсорів та агенцій, які надають фінансову допомогу Україні з реконструкції та відновлення, із закликом не виділяти кошти для відбудови інтернатних закладів, призначених для цілодобового перебування дітей.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі