"Дуже важливо розуміти, що весь музейний фонд - це власність держави, а не майно окремо взятого музею або іншого закладу культури. В даному випадку, коли предмети були вивезені з території України і належали Україні як державі, це рішення представляється мені цілком обґрунтованим", - цитує її заяву для журналістів "Інтерфакс".
Директор визнала, що питання подальшої приналежності артефактів повинно вирішуватись вже після їх повернення у розпорядження власника.
"Існують норми міжнародного законодавства, якими Музеї Московського Кремля, як і інші музеї, керуються у своїй міжнародній виставковій діяльності. Дозвіл на вивезення будь-якого предмету за кордон видає міністерство культури РФ на підставі державних гарантій, які надає приймаюча сторона", – зазначила вона.
Гагаріна підкреслила, що в разі відсутності таких гарантій, жоден експонат з музейного фонду РФ не покине російської території.
Нагадаємо, 14 грудня Окружний суд Амстердама визнав, що вивезене з кримських музеїв "золото скіфів", протягом трьох років утримуване нідерландським музеєм Алларда Пірсона, належить Україні.
Кримські музеї вже підтвердили свій намір оскаржити дане рішення.
Експонати Кримських музеїв перебували в Амстердамі в період анексії Криму Росією. Після завершення виставки, нідерландська сторона відмовилася повернути експонати Національного музею історії України, мотивуючи це можливими претензіями з боку музеїв Криму.
Виставка "Крим: золото і секрети Чорного моря" була відкрита в археологічному музеї Аларда Пірсона при Амстердамському університеті на початку лютого 2014 року. Вона була сформована з колекцій п'яти українських музеїв, один з яких знаходиться у Києві, чотири - в Криму. По закінченні виставки 31 серпня 2014 музей Алларда Пірсона вирішив залишити у себе кримську частину колекції до відповідного рішення суду.
Детальніше про ситуацію навколо вивезених з кримських музеїв археологічних знахідок читайте в статті Наталії Михайлової "Кримське" золото в Амстердамі: політика vs археологія".