Die Welt: Україна повернула контроль над островом Зміїний, що це означає?

Поділитися
Die Welt: Україна повернула контроль над островом Зміїний, що це означає? © president.gov.ua
Австрійський військовий експерт пояснив, чому визволення невеличкого острова - це дуже важливий елемент для досягнення значно більшої мети Києва.

Україна відновила контроль над островом Зміїний в Чорному морі, розташованому за лічені кілометри від Одеси в дельті Дунаю. Російська армія захопила цей невеликий острів наступного ж дня після початку вторгнення - 25 лютого.

З того часу українська армія неодноразово атакувала сили загарбників на острові, намагаючись витіснити їх звідти. Чому Зміїний такий важливий?

«Той, хто контролює острів, може контролювати рух цивільних суден на півдні України», - пояснив Die Welt начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов, додавши, що зі Зміїного також можна «певною мірою контролювати повітряний простір півдня України».

Чи стане повернення острова Україні переломним моментом у війні, яку розв’язала Росія? Полковник Збройних сил Австрії Маркус Райснер зауважив, що визволення Зміїного стало «несподіваним, але важливим успіхом» України у боротьбі з Росією. Die Welt пояснює, що Райснер очолює кафедру військового планування у Терезіанський військовій академії. Його вважають одним з найбільш поінформованих військових аналітиків у Європі щодо війни, яку Росія веде проти України.

Москва назвала відступ з острова «жестом доброї волі». Мовляв, це було зроблено заради зусиль ООН, націлених створити гуманітарний коридор для експорту продовольства з України. Die Welt, однак, зауважує, що гірку поразку «завжди можна інтерпретувати по-іншому». Чому українські військові змогли здобути перемогу на острові саме зараз?

«Ми знаємо, що США передали чотири установки типу HIMARS. І ці системи, а також ті, які передала Німеччина, використовуються вже кілька днів. Цілком можливо, що ці системи були використані для удару по острову», - сказав Райснер.

Він також допустив, що цю ж західну зброю військові України могли використати для ударів по складах зброї поблизу Харкова. Це означає, що поставки важкого озброєння включно з німецьким нарешті приносять користь Україні. Однак, експерт зауважує, що поява потужної зброї не гарантує перелом у війні загалом. Україна все ще під потужним тиском Росії на Донбасі. І на думку Райснера, до кінця літа контроль над регіоном може бути втрачений. Москва також зараз тримає в окупації 70-80% півдня України. Втім, російська армія не змогла захопити Одесу - ключовий елемент в пазлі. І після втрати острова Зміїний окупувати місто буде ще важче.

«Завдяки протикорабельним ракетам, таким як Harpoon з радіусом дії до 300 кілометрів, можна тримати десяток російських кораблів у Чорному морі подалі від узбережжя і відтіснити їх назад в Крим», - сказав Райснер.

Теоретично це може допомогти встановити коридор для транспортних суден з метою відновлення експорту зерна. Цей коридор міг би пролягати від Одеси до острова Зміїний і далі до Дунайського лиману чи румунського порту Констанца. Втім, хоч і шанси розблокування українського порту тепер зросли, не все так просто.

«Росія може почати атакувати транспорті кораблі за допомогою своїх субмарин. Звісно, це припущення, але про це теж варто подумати», - пояснив австрійський експерт.

Крім того, Москва може почати напряму атакувати інфраструктуру для завантаження суден в Одесі, так само як в порту Миколаєва. Загалом, визволення острова Зміїний - це важливий успіх України, який, перш за все, повинен підвищити мораль української армії. Острів має велику символічну силу у цій війні, тому що Росія захопила його так швидко і так безжально. Однак, повернення контролю над Зміїним - це лише частина більш широкої мети для захисників України, яка полягає в тому, щоб не дозволити відрізати свою країну від доступу до моря.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі