Напередодні стало відомо, що депутат Верховної Ради від "Слуги народу" Олександр Юрченко вирішив написати заяву про вихід з фракції через повідомлення про те, що його помічника спіймали на великому хабарі. У свою чергу Національне антикорупційне бюро 15 вересня заявило про те, що викрило злочинну групу. При цьому в НАБУ кажуть, що матеріали справи знаходяться у генпрокурорки Ірини Венедіктової ще з минулого тижня.
При цьому сама Венедіктова говорить про те, що для оголошення Юрченку підозри недостатньо підстав. Виступаючи вранці у Верховній Раді вона заявила про те, що лист від керівництва НАБУ нібито отримала лише 14 вересня і без матеріалів кримінального провадження.
"У рамках розслідування корупційної схеми одержання неправомірної вигоди завдяки використанню повноважень народного депутата України НАБУ і САП направили генеральному прокурору проект повідомлення про підозру чинному народному обранцю. Однак станом на 15.09.2020 листи залишилися без відповіді, що унеможливлює притягнення до відповідальності всіх учасників злочину", - повідомили в НАБУ.
Зазначено, що влітку 2020 року Нацбюро отримало інформацію про існування організованої групи, учасники якої отримують хабарі за використання законних повноважень і обов'язків народних депутатів України. Для того щоб встановити всіх учасників угруповання та документування їх діяльності детективи НАБУ розробили спецоперацію, щоб увійти до складу групи "під прикриттям"
В рамках операції, детектив НАБУ був нібито представником промислової компанії і познайомився з одним з учасників угруповання. Він повідомив учаснику угруповання, що умовою інвестування в Україні є створення необхідних правових підстав для переробки твердих побутових відходів.
"З цією метою учасник злочину знайомить детектива з народним депутатом України, в завуальованій формі попросив надати йому через посередника неправомірну вигоду в сумі 13 тис. дол. За внесення пропозицій до законопроекту і в подальшому 200 тис. дол. Для підкупу народних депутатів-членів Комітету ", - додали в НАБУ.
В середині серпня детектив "під прикриттям" передав першу частину хабара. Ще одну частину неправомірної вигоди правопорушники планували отримати 26-27 серпня. За обставин, які зараз з'ясовує слідство, НАБУ було змушене припинити подальше виконання спеціального завдання.
Так, детективи зібрали докази, для повідомлення підозри народному депутату в скоєнні злочинів, передбачених ст.368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) і ч.4 ст. 27 (види співучасників), ч. 4 ст. 369 (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди посадовій особі) Кримінального кодексу України.
"Зазначимо, що таку підозру може підписати тільки генеральний прокурор. Тому, детективи НАБУ за погодженням з прокурорами САП за попередньою домовленістю з керівництвом Офісу генерального прокурора 10.09.2020 о 12 год 20 хв. прибули в ОГП з метою внесення відомостей до ЄРДР щодо можливого вчинення народним депутатом України кримінального злочину, а також підписання низки клопотань про проведення слідчих дій щодо нього", - відзначили в НАБУ.
Зазначено, що Нацбюро також надало проект повідомлення про підозру, довідку про зібрані докази і матеріали кримінального провадження, що підтверджують обґрунтованість підозри.
У НАБУ повідомили, що з 12 год 30 хв. до 18 год. 00 хв. прокурори ОГП вивчали надані матеріали, і після цього, керівник департаменту ОГП повідомив, що він не бачить достатніх підстав для доповіді Венедіктовій про необхідність внесення відомостей про можливе скоєння кримінального злочину народним депутатом України в ЄРДР.
При цьому, близько 21 год 00 хв. було проведено нараду за участю Ірини Венедіктової, першого заступника директора НАБУ і керівника департаменту ОГП. За результатами наради рішення про внесення відомостей в ЄРДР теж не прийняли.
Посереднику, який є помічником чинного народного депутата, 10 вересня повідомили про підозру за ч.5 ст.27 ч.4 ст.368 Кримінального кодексу. Крім того, Венедіктовій направили проект підозри щодо дій депутата.
На наступний день після цього, НАБУ повторно направило в Офіс генпрокурора лист про необхідність внесення відомостей до ЄРДР щодо дій депутата, однак на сьогоднішній день відповіді не було.
У свою чергу народний депутат Гео Лерос, якого виключено зі "Слуги народу", написав у Facebook, що Юрченко особисто вимагав хабар в 200 тисяч доларів плюс 3% власності компанії за проходження законопроекту.
"При цьому, 13 тисяч він отримав за правки, які провів на комітеті і відзвітував "замовнику". Юрченко уточнив, що 200 тисяч це хабар 10-12 членам комітету екології, включаючи його особисту вигоду. Все на відео зафіксовано, але для Слуг олігархів це чергова "порожня справа"!", - написав Лерос.
Нагадаємо, 13 вересня виключений з «Слуги народу» Гео Лерос опублікував у своєму Facebook інформацію про те, що за кілька днів до цього НАБУ зловило на хабарі помічника Юрченка.
"Українська правда" з посиланням на джерела підтвердила інформацію про хабарі помічникові Юрченка. Йому нібито оголосили підозру, але не затримували. Виявили цей процес в рамках тривалої спецоперації, під час якої «вели» кількох народних депутатів цього комітету.
У той же час в Офісі генерального прокурора все спростовують, назвавши інформацію "провокаційною".
Пізніше журналіст Юрія Бутусов повідомив, що Юрченка та його помічника Івана Фіщенка спіймали НАБУ на хабарі за законопроект, але Офіс президента здійснює тиск на генерального прокурора Ірину Венедіктову, перешкоджаючи їй в оголошенні депутату підозри.