Депутати пропонують запобігати вбивству новонароджених з допомогою “пакунків малюка” та “конфиденційних пологів”

Поділитися
Депутати пропонують запобігати вбивству новонароджених з допомогою “пакунків малюка” та “конфиденційних пологів” © fakty.com.ua

Напередодні Дня усиновлення, 14 вересня, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №6053 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо профілактики та протидії інфантициду”.

За версією його авторів (Г.Третьякова, С.Швець, Т.Циба, В.Крейденко, С.Гривко), інфантицид (дітовбивство) - це умисне позбавлення життя дитини. Додамо: до 2 років, оскільки саме таку вікову категорію включає поняття “інфант”.

Профілактувати страшне явище інфантициду автори пропонують за допомогою наступних кроків.

По-перше, в Сімейний кодекс законопроєктом вводиться нове поняття “конфіденційні пологи”. «Це пологи, при яких вагітна жінка розкриває свою особу лише у формі передбаченій цим Законом”, тобто керівнику медзакладу. Однак прописаного порядку, що саме це передбачає, нема. Не визначено також права народженої таким чином дитини.

Законопроєктом також пропонується прибрати більшість статей, які стосуються таємниці усиновлення. Стаття 228, яка раніше мала назву “Забезпечення таємниці усиновлення” в новому варіанті звучить як “Забезпечення права на інформацію відносно усиновлення”.

Ще одним заходом, який допоможе протидіяти інфантициду, і який, судячи з кількості згадувань, є чи не основним, автори вважають так званий бебі-бокс. Змінами до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" пропонується заборонити монетизацію або будь-який вид компенсаційних виплат за пакунок малюка. Його закупівля  має відбуватися відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі".

Наразі законопроєкт передано на розгляд в профільний комітет.

Чи дійсно пропоновані заходи профілактують та попереджують інфантицид?

Експертка з прав дитини Людмила Волинец вважає, що ні, жодним чином.

“Думаю, для запровадження ефективних норм профілактики і запобігання  дітовбивства треба було б ретельно вивчити ті понад три тисячі кримінальних проваджень про вбивство матерями новонароджених дітей і про залишення дитини у небезпеці (не тільки новонароджених і не тільки матерями), які, за даними авторів закону, відбулися в Україні за 8,5 останніх років, - коментує Людмила Волинець для ZN.UA. - Такого аналізу не проведено, немає цього і в пояснювальній записці. Тому переконання авторів законопроєкту, що лише породіллі зразу після пологів вбивають дітей і що вони звернуться таки до медиків, є безпідставним. А отже не маю підстав стверджувати, що запропоновані норми про конфіденційні пологи і інвалідизоване цим проєктом законодавство про таємницю усиновлення допоможуть профілактувати  дітовбивство.

Також видається сумнівним і статистично не підтвердженим висновок, що пакунок малюка має значний вплив на зменшення відмов матерів забрати дитину з пологового відділення і на зменшення випадків дітовбивства.

Додам: ті, хто вбили дітей, не користувалися ані «вікнами життя», ані послугами Центрів матері та дитини, ані передбачену й сьогодні законом можливістю передати дитину під опіку органу опіки та піклування і дати згоду на усиновлення дитини іншими особами.

Дивним є і те, що законопроєкт не передбачає внесення змін до 155 статті Сімейного Кодексу, де передбачено що "Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства", або до 209 і 217 статей, які регулюють процеси усиновлення дітей, яких батьки залишили у лікарнях.

Цей законопроєкт не враховує ще безліч важливих питань. Назву тільки два з багатьох. Мова взагалі не йде про права та інтереси дитини, яка народжена у такий спосіб; про обмеження права усиновителя знати анамнез пологів або спадкові захворювання батьків усиновленої дитини. Також жодного слова не утримує законопроєкт і про право батька-чоловіка породіллі заявити свою згоду або незгоду на конфіденційні пологи.

Ну й останнє. Як завжди, зазначається, що реалізація такого законопроєкту не потребує коштів з державного бюджету, що є помилковим або приховуванням інформації”.

Про можливі 100-мільйонні втрати бюджету під час закупівель "пакунків малюка" заявили у Федерації Роботодавців України. В ФРУ стверджують, що в Міністерстві допустили до торгів тільки три компанії з дев'яти, які пропонують закуповувати бебі-бокси дорожче.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі