День великомучениці Катерини: історія

Поділитися
День великомучениці Катерини: історія © Википедия
В цьому році дата свята змінилася.

24 листопада християни східного обряду відзначають День великомучениці Катерини. У 2023 році дата свята змінилася, оскільки Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новоюліанський календар. Так, парафіяни ПЦУ тепер відзначатимуть всі неперехідні православні свята на 13 днів раніше.

Історія свята

Катерина народилася у сім'ї правителя Олександрії єгипетської Коста. Вона була дуже красивою та розумною дівчиною та здобула блискучу освіту.

Багато юнаків просили руки Катерини, але вона всім відмовляла. Вона сказала своїй матері, що вийде заміж тільки за того, хто перевершить її розумом, красою та багатством.

Мати Катерина була таємною християнкою і повела дочку за порадою до свого духовного отця. Старець сказав, що знає юнака, який перевершує Катерину у всьому – це Син Божий.

Образ Нареченого Небесного породив у душі молодої дівчини гаряче бажання побачити Його. Вона молилася всю ніч і побачила Пресвяту Діву з немовлям, яка просила свого Сина подивитися на уклінну перед ними дівчину, але він відвертав своє обличчя. Тоді Катерина прийняла християнську віру і знову побачила Пресвяту Богородицю з немовлям. Тепер Господь лагідно дивився на неї і дав їй перстень, заручивши її із собою.

Саме тоді в Олександрію прибув імператор Максимін. На святкуванні приносилися людські жертви і Катерина, яка прагнула полегшити муки християн, прийшла до правителя, вказавши помилки язичників. Імператор був вражений сміливістю та красою дівчини. Він спробував спокусити Катерину славою та багатством, але отримав відмову.

Імператор наказав кинути дівчину в темницю і піддати її тортурам. Наступного дня Катерину привели на судилище, де під загрозою колесування Максимін запропонував їй зректися християнської віри та принести жертву богам. Катерина не зреклася віри, сама підійшла до колес, але Ангел розтрощив їх. Колеса розлетілися на шматки, перебивши багатьох язичників.

Катерина сама поклала голову під ніж ката, молячись за всіх людей. З її рани замість крові потекло молоко.

Християни через декілька років знайшли останки мучениці і поховали їх у монастирі на горі Сінай. Сьогодні там знаходиться стародавній архів та бібліотека стародруків та церковних раритетів. Свята Катерина вважається покровителькою вчителів, освічених людей та вчених.

Що не можна робити у День святої Катерини

У давнину діяли певні заборони в цей день. Зокрема, не можна було важко працювати, шити, в'язати, вишивати, робити ремонт.

Не можна їсти м'ясні та молочні продукти, оскільки триває Різдвяний піст.

В цей день не можна сваритися закоханим. Вважалося, що так їх відносини зіпсуються.

У День святої Катерини заборонялося вінчатися або влаштовувати весілля.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі