9 серпня християни східного обряду вшановують пам'ять великомученика Пантелеймона, відомого також як Пантелеймон-цілитель. Святого вважають покровителем лікарів та військових, до нього звертаються з проханнями про зцілення та одужання.
Історія свята
Пантелеймон жив у Нікомідії на березі Мармурового моря у Малій Азії. Мати святого була християнкою, а батько – язичником. Після того, як Пантелеймон виріс, він захотів прийняти християнство. Святий почав допомагати нужденним, відвідувати в'язниці та лікарні, а у своєму будинку ховав християн, яких відправили у вигнання.
Після смерті матері батько віддав хлопчика в язичницьку школу, а потім - і в медичну, в якій він навчався лікуванню у відомого лікаря на ім'я Євфросин. Пантелеймон виділявся серед однолітків, він володів гострим розумом, красномовством і тихою, поступливою вдачею.
Вже будучи дорослим, Пантелеймон умовляв свого батька прийняти хрещення, але той відмовлявся. Але святий зміг повернути йому зір, тоді батько Пантелеймона увірував і пішов за сином.
Після дива зцілення Пантелеймон набув великої слави серед людей. Про нього почали говорити як про милостивого і зцілюючого лікаря. Але здібності святого викликали заздрість і злість в інших лікарів, тому вони донесли цареві Максиміліану, що Пантелеймон прийняв християнство.
Цар звернувся до святого і запропонував спростувати слова інших лікарів і принести жертву богам. Пантелеймон відмовився і запропонував влаштувати випробування, щоб з'ясувати, хто – язичницькі жерці чи він – зможе зцілити невиліковно хворого. Це мало вказати на те, чия віра є істинною.
Жерці не змогли вилікувати хворого, а Пантелеймон з легкістю впорався з цим. Після цього багато хто увірував у Христа, а Максиміліан розгнівався і велів стратити зціленого. Пантелеймона ж він прирік на муки.
Вважається, що святого підвісили на дерево за ноги, різали тіло гаками, палили свічками та розтягували на колесі. Пантелеймона також віддали на поталу диким звірам, кидали в морську безодню з каменем на шиї, але в результаті всіх тортур святий залишився живим.
Після цього Максиміліан наказав відрубати мученикові голову. Після того, як це було зроблено, із рани виступило молоко, а не кров. Після страти тіло мученики кинули в багаття, але воно залишилося неушкодженим. Після цього його поховали християни. Через тисячу років голова Пантелеймона стала святинею Афонського Свято-Пантелеймонового монастиря.
Що не можна робити на Пантелеймона-цілителя
Цього дня не можна працювати у полі, вважається, що людину може вбити блискавка, а врожай – згорить.
Не можна возити та носити сіно. За повір'ями, Пантелеймон міг спалити.
Цього дня не можна випікати хліб, це вважалося гріхом.
Не можна байдуже проходити повз чуже лихо. Необхідно допомагати тим, хто потребує хліба або грошей.