Щороку християни східного обряду відзначають День святого Василя або Василів день. Раніше це свято святкували 14 січня, але у 2024 році дата свята змінилася. Це пов'язано з тим, що Православна церква України (ПЦУ) перейшла у вересні на новий календар. Так, парафіяни ПЦУ відзначають всі непохідні православні свята на 13 днів раніше. Тепер Василів день святкують 1 січня.
Традиції святкування
На свято віряни відвідують храми. В цей день у церквах читають літургію, написану Василем Великим.
У Василів день в народі існував звичай «водити козу». Напередодні свята юнаки та дівчата перевдягалися в костюми та маски та ходили від дому до дому, веселячи господарів. Господарі пригощали щедрівників солодощами.
У ніч з 31 грудня на 1 січня існувала традиція посівати. Зазвичай, це робили чоловіки та молоді хлопці. Вони співали спеціальні пісні та розкидали зерно, бажаючи господарям багатого врожаю та здоров'я.
Також у Василів день було заведено збиратися з родиною за столом, просити пробачення один у одного і загадувати бажання.
Молитва у День святого Василя
Святий отче Василію, преславний учителю Христової Церкви, добрий пастирю рідного стада, засновнику і законодавцю життя чернечого, пресвітле дзеркало чистоти і невинності, взірець лагідності і християнської покори, відважний переможцю блудної і богопротивної науки, непереможний оборонцю честі Єдиного в Тройці Бога і Пречистого Дівства Божої Матері.
Це я, грішний, припадаю в покорі перед Тобою і молю Тебе: научи і мене ступати богобоязно дорогою заповідей Господніх і ніколи в житті моєму не звертати на бездоріжжя. Ти врозуми науками своїми мій темний розум до осмислення правд Божественних. Заохочуй серце моє до чистоти і щирого покаяння за всі лукавства мої, якими Творця свого повсякчасно гнівлю.
Закривай слух мій проти всяких безчесних розмов, а відкривай його слуху наук Євангельських. Устам моїм не дозволяй чинити осуд, пустословити неправду і прокльони. Руки мої утримуй перед всякими ділами, які могли б мене осквернити перед всевидячим Оком Господнім. Ноги мої відвертай від стежок, що відводять творіння від Всемилостивого Творця і можуть привести душу на край вічної пропасті.
Угоднику Божий, не опускай мене. Отче Святий, заступи за мною перед Престолом Господнім, молитвами Твоїми прихили мені Ласку Господню, вчини мене молитвами Твоїми наступником щасливої вічності. Амінь.