Щороку 5 грудня християни східного обряду відзначають День преподобного Сави Освяченого. Народна назва свята – Савин День. Це одне з трьох свят, які святкуються послідовно та вважаються пов'язаними один з одним: Варвари, Сави та Миколая.
Історія свята
Святий Сава народився 5 столітті в Каппадокії у сім'ї християн. У дитинстві він почав навчатися в монастирі святої Флавіани та швидко опанував грамоту. Там він полюбив читати Святе Письмо. Це і визначило його подальший шлях. Попри бажання батьків, юнак у 17 років прийняв чернечий постриг.
Десять років Савва провів у монастирі, присвячуючи час молитвам та дотримуючись постів. За це Сава отримав дар дивотворення.
Пізніше монах вирушив до Єрусалима і оселився в розташованому неподалік міста монастирі, відомому своїм суворим статутом. Через три роки Сава зачинився у печері, де провів п'ять років відлюдником.
В ті часи до Сави стало приходити багато учнів. Так і була заснована свята обитель. Пізніше Сава заснував ще кілька таких місць – в тому числі лікарні і притулки для жебраків. Святий Сава помер у віці 95 років. За своє життя він зробив багато добрих справ.
Що не можна робити у Савин День
У давні часи на свято дотримувалися певних заборон та обмежень. Так, в цей день не можна важко працювати фізично, прибирати, прати, шити, в'язати, вишивати.
У Савин День заборонялося їсти м'ясо, молочні продукти на яйця, оскільки триває Різдвяний піст.
На свято не можна розпочинати важливі справи. Вважалося, що вони принесуть невдачу.
Цього дня заборонялося лаятися, лихословити, бажати зла іншим.
Не можна кричати на коней на свято. Вважалося, що так кінь захворіє.
Прикмети у День преподобного Сави
В народі раніше вірили у такі прикмети:
- Вогонь в печі червоний — до холодної погоди.
- Якщо дим від багаття піднімає вгору, то буде мороз, стелиться над землею — до теплої і сніжної зими.
- Якщо снігурі на свято часто співають, то погода буде морозною і сніжною.
- Якщо дим тягнеться волоком – буде негода.