День Соборності України: історія свята

Поділитися
День Соборності України: історія свята Українці традиційно організовують "живі ланцюги" у День Соборності © Василь Артюшенко, ZN.UA
22 січня підписали Акт злуки УНР та ЗУНР.

22 січня в Україні відзначають День Соборності. Цього дня 1919 року було підписано Акт злуки Української народної республіки та Західно-Української народної республіки. Святкування ж було встановлено у 1999 році.

22 січня посідає одне із найважливіших місць в українському політичному календарі. 1918 року Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність УНР. А за рік на Софійській площі проголосили Акт злуки УНР та ЗУНР, який об'єднав українські землі в єдину Україну.

У тексті Акту Злуки стверджувалося: «Відтепер воєдино зливаються віками відірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина та Угорська Україна) та Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися споконвічні мрії, якими жили та за які вмирали найкращі сини України. Відтепер є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

Але тоді об'єднання відбулося суто символічно. За кілька тижнів більшовики захопили Київ, землі Східної Галичини опинилися під владою Польщі, а Закарпаття – Чехословаччини.

Перше святкування Дня Соборності відбулося 1939 року в Карпатській Україні (місті Хуст) – на той час автономній республіці Чехословаччини. Тоді під синьо-жовтими прапорами відбулася тридцятитисячна маніфестація населення, яке з'їхалося до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давнини.

1990 року українці організували «живий ланцюг» з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки. Мільйони українців, які тоді ще були жителями СРСР, взялися за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності, продемонструвавши прагнення свободи та народну єдність.

День Соборності набуває особливого значення зараз, коли Україна живе за умов повномасштабного вторгнення Росії. Країна-агресор прагне позбавити українців незалежності, окупувати наші землі та зруйнувавши інфраструктуру та звичний спосіб життя. Але українці показали свою єдність, вставши на захист своєї землі та свободи, і мужньо дають відсіч окупантам.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 2
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Евгений Буравлёв
22 Сiчня 2023, 10:18
Так, нинішній День Соборності особливий. Ще ніколи Україна не відчувала такої пилної уваги до своєї долі. Ще ніколи країна не отримувала стільки симпатій та підтримки від найуспішніших країн планети. Путін таки зробив велику справу, розвінчавши корону російської імперії і тим самим, очистивши історічне коріння України. Завдяки цьому світ нарешті побачив, що взагалі-то "русского мира" немає, а є насправді лише перманентна російська війна. Війна, котра дозволяє й досі утримувати імперію. І до чого не дотикався отой "русский мир" перетворювалося на деградоівані території. Тут йдетьсмя і про японські острови, і про Сірію, і про ряд країн Африки, і про Абхазію з Півн. Асетією, і про Придністров"я, і звісно, про Донбас з Кримом. Мабуть що "русскій мир" таки застрягне в Україні і те, що від нього залишиться, буде відповідати тим істокам московії, котрі, свого часу створив у 1147р. Київський князь - Долгорукий
Відповісти Цитувати Поскаржитись
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі