1 грудня християни східного обряду відзначають свято, присвячене великомученикам Платону та Роману. Їх також називають «зимовказівниками»: вважається, що якою буде погода на свято, такою буде і зима.
За переказами, Платон був юнаком, який залишив свій дім і подався читати проповіді, але був схоплений язичниками. Навіть після місяця тортур він відмовився зректися християнської віри, за що його стратили.
Диякон Роман підтримував християн і викривав язичників. Під час одного з язичницьких свят він намагався оброзумити людей, але його схопили. Романа піддали тортурам, а потім стратили.
Що можна і не можна робити на Платона та Романа
На свято віруючі намагалися вранці піти до церкви. Вважалося, що після цього в сім'ї водитимуться гроші.
У народі також вважали, що мученики можуть покращити матеріальне становище. Для цього брали монетку і, тримаючи її в руках, говорили «Платон і Роман, насипте мені грошей повну кишеню». Після цього заговорену монету потрібно було носити із собою протягом року та не міняти.
У свято не можна лаятися, поганословити і бажати іншим зла. Вважається, що сварки у цей день можуть затягтись на весь рік.
Прикмети свята
1 грудня тепло на вулиці – зима буде теплою та м'якою, і навпаки;
Вітер сильний дме 1 грудня - взимку завірюх і хуртовин буде багато;
Якщо 1 грудня погода протягом дня швидко міняється, то зима загалом буде дуже мінливою;
Якщо на клямці іржа з'явилася – чекай на негоду найближчим часом;
Потрібно спостерігати за погодою 1 грудня вранці, вдень та ввечері – це дозволить дізнатися, якою буде погода у грудні, січні та лютому;
Кола навколо місяця – незабаром буде мороз;
Ворона дорогою ходить – буде відлига;
Комар у домі з'явився 1 грудня – чекай на відлигу.