У п'ятницю, 18 вересня, християни східного обряду вшановують пам'ять пророка Захарії і святої Єлизавети - батьків Івана Предтечі. На Русі в цей час було прийнято влаштовувати весілля, вважалося, що людина, народжена в цей день, має чаклунську силу.
Історія свята
Захраія і Єлизавета довгий час залишалися бездітними. Одного разу до пророка явився архангел Гавриїл, який сповістив, що незабаром у нього народиться син, якому судилося приготувати людей до пришестя Спасителя. Захарія засумнівався в цих словах, за що був покараний німотою.
Дар мови повернувся до пророка тільки тоді, коли настав час дати ім'я хлопчикові. За навіюванням Святого Духа подружжя назвало хлопчика Іваном. Після чого Захарія став пророкувати про свого сина як про Предтечу Господа.
Коли цар Ірод, довідавшись від волхвів про народження Царя Іудейського, наказав убити всіх немовлят, солдати увірвалися в храм до Захарії прямо під час богослужіння і вимагали віддати сина. Батько відмовився і був убитий. Дитину врятувала Єлисавета, яка втекла з нею в пустелю.
Мати Іоанна померла через 40 днів після чоловіка, а сам святий знаходився в пустелі до своєї появи перед ізраїльським народом.
Традиції свята
Цей день вважався сприятливим для ворожінь і пророкувань. Вважалося також, що в цей день «пишеться доля» людини, враховуються всі її благі і гріховні діяння.
На Захарія і Єлизавету було прийнято виганяти з дому лихоманку. Для цього прибирали в будинку, топили баню і парилися з березовими віниками.
Вважалося, що людина, яка народилася в цей день, мала чаклунську силу.
На Захарія і Єлизавету часто справляли весілля.
Вважалося, що якщо листя на горобині вже пожовкли, попереду довга і дощова осінь, холодна зима.