Християни східного обряду 3 червня відзначають День Костянтина та Олени. Це свято присвячене пам'яті святих рівноапостольних Костянтина і матері його цариці Олени. Олена на прохання Костянтина пішла на пошуки Животворного хреста, на якому був розп'ятий Ісус Христос. Сам імператор наказав спорудити храм на славу Христа над печерою Гробу Господнього.
Також це свято в народі називають Оленин день, Олена і Костянтин, Оленині коси, Олена-льоносійка. Головні традиції цього дня пов'язані із льоном та його посівом.
Традиції свята
Цього дня наші пращури сіяли льон та проводили обряди на його гарний урожай. З кожної господині в селі збирали по два запечені курячі яйця. Коли сіяли льон, їх з'їдали, а додому повертали шкаралупу. Також деякі підкидали якомога вище запечені яйця, щоб льон виріс високим.
Крім того, в цей день приділяли увагу та огіркам, примовляючи: «Олені – льон, Костянтину – огірки».
На свято також с особливою повагою ставилися до джерел з водою та колодязів.
Що не можна робити в цей день
У давнину у День Костянтина та Олени дівчатам заборонялося заплітати коси. Вважалося, що весь день треба ходити простоволосою, щоб волосся було довгим і красивим.
Цього дня не можна пліткувати, лаятися, вживати алкоголь.
Також на свято не можна палити біля криниці, бо за народним повір’ям, цього дня з неї дивляться усі померлі рідні людини: «Плюнути в колодязь - все одно, що рідній матері в очі».
Народні прикмети у День Костянтина на Олени
В давні часи наші пращури вірили у такі прикмети:
Якщо кинути в колодязь мох, то йтиме дощ.
Щоб пригостити померлих родичів, кидали до криниці залишки святкової вечері.
Дощова погода цього дня – до щедрого врожаю.