У четвер, 26 жовтня, християни східного обряду вшановують пам'ять Івана Золотоустого, патріарха Константинопольського. Як повідомляє «УНІАН», святий був блискучим проповідником, за що його і прозвали Золотоустий.
Святий народився в Антіохії приблизно в 347 році, в родині воєначальника. Його батько рано помер, а мати присвятила своє життя вихованню хлопчика. У 367 році Іван прийняв хрещення. У 381 році його звели в сан диякона, а через 5 років Іван був висвячений на священика і став проповідувати.
Проповідуючи, Іван викривав погані звички і скупість столичного духовенства і придворних кіл, виступав проти пияцтва і розпусти, а також закликав виділити частину свого багатства в допомогу бідним братам у Христі.
За це Івана зненавиділи люди з числа наближених до правителя, вони домоглися його засудження і вигнання. По дорозі виснажений святий помер, його поховали в Команах. Пізніше останки Івана Золотоустого перевезли до Константинополя.
Традиції Дня Івана Золотоустого
Однією з найголовніших традицій свята є приготування пельменів і вареників. Вважається, що мороз вже усталений, а отже, тісто не сліпнется. Господині готували їх про запас, з різними начинками, як м'ясними, так і овочевими.
У цей день заборонено лаятися, вважається, що так Бог не почує молитви.
Івана Золотоустого просять про позбавлення від дефектів мовлення, допомоги в навчанні, позбавленні від переживань, а також про благополуччя в шлюбі.
Крім того, святого просять про покарання для хабарників і шахраїв. Але проклинати їх не можна, щоб не прогнівити Бога.
Прикмети Дня Івана Золотоустого
Вважалося, що до цього дня зима вже мала утвердитися у своїх правах.
Прикмети цього дня такі:
Каркання ворон - до потепління.
Вугілля яскраво в печі тліє - буде негода.
Сніг падає великими пластівцями - до невеликого морозу.
Якщо йде дощ або негода, то в наступному році буде багатий урожай.
Якщо відправитися в подорож 26 листопада, то вона буде вдалою.
Людям, чиї імена починаються на букву "І", в цей день посміхнеться удача.