13 грудня християни східного обряду відзначають свято, присвячене Апостолу Андрію Первозванному, яке також називають Андріїв день. Апостола вважають покровителем моряків і рибалок, йому молилися за захист ті, чиє життя пов'язані з ризиком життя.
Історія свята
Брати Андрій та Симон виросли на берегах Галілейського моря в родині рибалки та стали продовжувачами батьківської справи. Андрій шукав дорогу до Бога, не одружився і вів цнотливий спосіб життя.
Андрій почув пророцтво Іоанна Хрестителя, прийняв хрещення та став його учнем. Він зустрів Христа, коли той охристився у річці Йордан. Андрій став свідком зішестя Святого Духа на Спасителя, увірував і пішов за ним. Після цього він привів до Христа свого брата, якого той назвав Петром, а Андрія – Первозваним.
Через 50 днів після воскресіння Христа на апостолів зійшов Святий дух і вони отримали дар зцілювати людей від хвороб і проповідувати різними мовами. Апостоли кинули жереб і обрали напрямок подальшого шляху.
Андрій вирушив у землі, що лежать на берегах Чорного моря. Піднявшись нагору по Дніпру, апостол передбачив появу на цьому місці Києва, благословив пагорби навколо і звів на одному з них хрест.
Андрій загинув у селі Патри, яким правив язичник Єгіат. Він наказав розіп'яти Андрія за його служіння Христу та проповідування. Апостол попросив, щоб хрест, на якому він прийме свою смерть, був іншої форми, ніж той, на якому розіп'яли Ісуса, бо вважав, що він не гідний бути розіп'ятий на подібному.
Що не можна робити у свято
Цього дня не можна робити роботу по дому, а також шити, в'язати та вишивати.
Не можна вінчатися та влаштовувати гуляння.
Водночас було прийнято влаштовувати застілля. Необхідно пам'ятати, що все ще триває Різдвяний піст, отже, на стіл потрібно подавати тільки пісну їжу.
Вважалося, що цього дня по землі ходить нечисть, тому виходити з дому небажано.