Провідний експерт ринку праці Сергій Марченко розповів, що в Україні сьогодні офіційно працюють дев'ять мільйонів людей, хоча Мінекономіки повідомляє про вісім мільйонів, тоді як до початку війни Росії у 2014-му їх кількість була вдвічі більшою — 18 млн. Під час інтерв'ю "Громадському радіо" він нагадав, що у Криму та на Донбасі тоді проживали п'ять-шість мільйонів українців, які сьогодні не знаходяться на підконтрольній нашій державі території.
"Як повертати цих людей? Дуже просто. Потрібно створити такі умови для бізнесу, щоб він не йшов у тінь і платив податки, — наголошує Марченко. — У нас давно вже демографічна криза, яка почалася ще до початку війни і її так просто не зупиниш. Звичайно війна тільки посилила всі ці тенденції".
До шести мільйонів громадян, які перебувають за кордоном у статусі біженців, найчастіше належать представники економічно активного населення. Йдеться про жінок 30-40 років, які могли б працювати.
"Частина з них і досі працює в українській економіці віддалено. Але тут є питання: чи вони платять податки, чи вони працюють на усних домовленостях із роботодавцем, — наголошує експерт. — Ми як рекрутери бачимо зниження вимог від роботодавців до кандидатів. Зараз головне, щоб кандидат був плюс-мінус адекватний. А всього іншого роботодавці готові навчати".
Нагадаємо, доктор філософських наук, директор Інституту соціології НАН Євгеній Головаха вважає, що Україна має можливість повернути з-за кордону до 50% своїх громадян, якщо вже зараз почне створювати для них комфортні умови для життя у повоєнній державі. Йдеться про працевлаштування, допомогу в отриманні житла, здобуванні освіти та відповідний рівень медичних послуг.