29 квітня християни східного обряду відзначають Чистий четвер - четвертий день Страсного тижня, за яким слідує Великдень. Четвер - це день Таємної вечері, останньої трапези Христа з учнями. Його назва походить через те, що перед вечерею Ісус омив ноги своїх учнів.
Що потрібно зробити в Чистий четвер
Помитися до світанку. Вважається, що вода в цей день набуває цілющої сили. Вважається, що якщо зробити це, то весь рік, до наступного Чистого четверга можна зберегти здоров'я, красу і молодість.
Прибрати дім. У цей день господині ретельно мили будинок, натирали підлоги, прали одяг. Цей день також можна присвятити генеральному прибиранню, скласти речі в шафах, викинути все непотрібне. Залишати дім неприбраним до Великодня не можна, а в наступні за четвергом дні прибирання заборонене.
Спекти паски. Паски бажано спекти до Страсної п'ятниці. Тісто для них ставили ще вранці, щоб встигло піднятися, але приступати до випікання можна тільки після прибирання і молитви, необхідно очистити помисли. За тим, якою вийшла паска, можна судити про те, яким буде наступний рік. Якщо вона гарна всередині і зовні - то рік буде хорошим, а якщо навпаки - то приводів для радості буде мало.
Приготувати писанки і крашанки. В цей день також сідали прикрашати великодні яйця. Ті, хто добре справлявся з цим, приймався за писанки, а інші - робили крашанки.
Що не можна робити в Чистий четвер
У цей день не можна лаятися, лихословити, сваритися. Якщо в цей день в сім'ї звучать сварки і лайка, то наступний рік на неї не чекає нічого хорошого.
Починати випічку до прибирання. До випікання пасок і приготування розписних яєць варто підходити тільки після того, як в домі навели порядок.
Їсти паски. Незважаючи на те, що великоднє частування готується саме в четвер, до Великодня його їсти не можна. Тим більше, що в Чистий четвер дотримується суворого посту.