Чи можуть під час війни відключити опалення боржникам: думка експертів

Поділитися
У складні часи ситуація із боргами за комунальні послуги посилилася.

Найважчий опалювальний сезон в історії незалежної України наближається. Як повідомляє «Фокус», у київських багатоповерхівках почали з'являтися оголошення, що закликають мешканців сплатити борги, із зазначенням, що включення опалення проводитиметься тільки у разі їх сплати.

У багатьох багатоквартирних будинках передбачена можливість відключити боржника від води, електроенергії, постачання тепла та газу. Однак компанії рідко використовували насамперед цей механізм. Нині ж, у період воєнного стану, їм заборонено відключати споживачів.

Як повідомили у Національній комісії держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), з 24 лютого 2022 року і до припинення або скасування військового стану в Україні забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. Така вимога діє відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2022 р. №206.

Деякі експерти вважають, що у багатоповерхівках, де знайти боржників до початку опалювального сезону не вдасться, рішення залежатиме від домовленостей між постачальником газу та теплокомуненерго, яке постачає тепло до будинку.

«Вимоги щодо своєчасної оплати за газ висуває НАК «Нафтогаз» і за наявності боргу НАК просто не дасть теплокомуненерго (ТКЕ) газу. Тому у разі заборгованості тепла у будинку може не бути, хоча від людей законодавство і не вимагає своєчасної оплати», – наголосила координатор житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко.

Вона додала, що більш «багаті» міста при цьому дотуватимуть свої ТКЕ. Тобто вирішенням проблеми із підключенням тепла може стати дотація з місцевого бюджету, яка компенсує неплатежі населення, і тоді, незалежно від платіжної дисципліни, тепло у багатоквартирних будинках буде. Проте такі можливості є далеко не у всіх місцевих бюджетів.

Радник голови Асоціації міст України з муніципальних питань Оксана Продан пояснила, що Київ справляється із ситуацією, виступаючи гарантом підприємствам та мешканцям одночасно. Набагато складніше справи в маленьких громадах, де немає резерву для покриття обсягу несплат і, відповідно, забезпечення належної роботи підприємств надалі.

При цьому інші експерти виключають застосування такого заходу впливу, як відключення опалення там, де накопичені багатотисячні борги.

«Відключення від тепла багатоквартирних будинків перебуває у неправовому полі, і попередження про такі наслідки, здебільшого, пов'язане із самоврядністю керівників окремих ОСББ, ЖБК та КК (керівників), які таким чином хочуть вплинути на боржників. Адже комунальники не мають права відключати від тепла за борги», — наголосив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Експерт запевняє, що взимку будинки зі злісними неплатниками, які так і не врегулюють свою заборгованість, нічого катастрофічного не очікує – максимум процес підключення до тепла затягуватиметься до середини листопада або навіть пізніше.

«У Києві більше 90% житлових будинків, що обслуговуються керуючими компаніями, вже отримали акти готовності до роботи взимку. Тому повідомлення про неподання тепла через борги надходять не від міської влади, а, швидше, з ініціативи керуючих компаній чи керівництва ОСББ», — уточнила Оксана Продан.

Вона також нагадала, що згаданою вже вище постановою Кабміну від 05 березня 2022 року №206 з 24 лютого 2022 року до скасування військового стану в Україні забороняється і нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) на заборгованість за житлово-комунальні послуги та зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їхньої несплати чи оплати не в повному обсязі.

Законодавство забезпечує безперебійне надання послуг з електропостачання навіть за наявності боргів. Зупинення надання послуг ЖКГ населенню у разі їх несплати на період дії воєнного стану на території України заборонено. Однак це не звільняє споживачів послуг від сплати їх у повному обсязі.

«Я не говорю про тих, чиє житло пошкоджене чи зруйноване, але всі інші мають розуміти наслідки своєї несплати та платити по можливості. Адже якщо люди платитимуть, і ТКЕ отримають дотації, тепло в квартирах узимку буде», — сказала Тетяна Бойко.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі