Чи можна розлучитися під час війни: відповідь юриста

Поділитися
Чи можна розлучитися під час війни: відповідь юриста
Життя триває незважаючи на складні часи.

Нещодавно на порталі  порталі «Дія» стартував бета-тест подачі заяви про реєстрацію шлюбу онлайн. Тепер можна подати заяву і одразу обрати місце та час, формат, а також залу, де відбудеться церемонія. Одночасно з великою кількістю бажаючих побратися, багато пар хочуть розірвати відносини.

Адвокат Богдан Пересада пояснив, чи можна розлучитися під час воєнного стану.  

За його словами, на сьогодні існують наступні варіанти розлучення:

  • розірвання шлюбу у РАЦСі (за спільною згодою подружжя та у разі відсутності дітей);
  • розірвання шлюбу через суд (звернення до суду із позовною заявою про розірвання шлюбу).

Як розірвати шлюб у РАЦС під час воєнного стану

Відповідно статті 106 Сімейного кодексу України, подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Головною умовою розірвання шлюбу через РАЦС є відсутність дітей у подружжя та спільна згода на розірвання шлюбу . Якщо ж є діти або відсутня спільна згода – розірвати шлюб через РАЦС не можна. У такому випадку потрібно скористатись наступним способом розірвання шлюбу

Чи можна розірвати шлюб через суд під час війни

Відповідно статті 106 Сімейного кодексу України, позов про розірвання шлюбу може бути пред`явлений одним із подружжя.

Позов про розірвання шлюбу не може бути пред`явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.

Чоловік або дружина мають право пред`явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою.

Чоловік або дружина мають право пред`явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

Порядок звернення до суду у такому випадку регламентовано Цивільним процесуальним кодексом України. Позовну заяву потрібно буде подавати до суду за зареєстрованим місцем проживання відповідача (чоловіка/дружини).

Звернутись до суду із таким позовом може як дружина, так і чоловік. При зверненні до суду буде необхідно сплатити судовий збір у розмірі 992,40 грн.

Позовну заяву  можна скласти та подати до суду самостійно використовуючи інформацію та шаблони, які є в інтернеті або ж звернутись до юриста/адвоката за допомогою.

При зверненні до суду у позовній заяві можна буде просити суд розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження (розгляд відбувається швидше) та без повідомлення і виклику сторін (розгляд справи буде здійснено без необхідності присутності у судовому засіданні). Якщо ж суд вирішить викликати сторони у засідання, то можна буде подати заяву про розгляд справи без особистої участі. В крайньому випадку, від вашого імені в суді може виступити ваш представник (адвокат).

Якщо ви змінювали прізвище при шлюбі, то у позовній заяві ви можете зазначити про те, що хочете залишити його або ж повернути дошлюбне прізвище. Строк розгляду справи судом становить приблизно місяць-два та потім ще 30 днів на вступ рішення в закону силу.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі