Чи може Україна застосувати турецькі бойові безпілотники проти Росії в Криму – Eurasia Daily Monitor

Поділитися
Чи може Україна застосувати турецькі бойові безпілотники проти Росії в Криму – Eurasia Daily Monitor
У РФ ще публічно не обговорювали наслідки, які безпілотники могли б мати для самої Москви в разі їх розгортання проти окупаційних сил в Криму або Донбасі.

Використання азербайджанськими військовими безпілотників "Байрактар ТБ2", придбаних у Туреччині, зіграло настільки важливу роль в перемозі Баку над вірменськими силами під час Другої Карабахської війни, що сьогодні фахівці з оборони в усьому світі фокусують увагу на те, як їх країни можуть використовувати аналогічні системи, і як вони можуть реагувати, якщо проти них будуть застосовуватися такі безпілотні апарати. Примітно, що Азербайджан використовував "Байрактари" для ідентифікації та атаки вірменських сил, а також для отримання в реальному часі картини поля бою для стратегічного планування та пропаганди. Тепер Вадим Ноздря, який очолює "Укрспецекспорт", заявив, що Україна готова закупити у Туреччині 48 таких бойових безпілотних літальних апаратів. Ця новина, безсумнівно, спонукає аналітиків в Москві задуматися про те, як Україна в кінцевому підсумку може використовувати такі БПЛА в окупованому Криму або Донеччини й що Москва має зробити у відповідь, пише Пол Гоубл в публікації Eurasia Daily Monitor від The Jamestown Foundation.

Топменеджер "Укроборонпрому" Ігор Фоменко сказав, що через рік Київ міг би зробити "свій власний аналог" турецького ТБ-2 "Байрактар". У сукупності ці заяви дозволяють припустити, що Київ засвоїв уроки недавніх боїв в Карабасі та вирішив швидше просуватися вперед по своїй безпілотній стратегії та оборонному співробітництву з Туреччиною. Ця мотивація сама по собі, навіть до того, як відчутні зміни стануть очевидні на місцях, швидше за все, викличе тривожний дзвінок в Росії, чиї сили будуть найбільш імовірними цілями турецьких безпілотників, розгорнутих Україною.

Антон Чаблін, російський фахівець з Кавказу, який відстежував використання Азербайджаном безпілотних літальних апаратів проти вірмен, зазначає, що ці турецькі безпілотники "активно використовувалися Азербайджаном" не тільки для вистежування і знищення вірменських сил в гірському регіоні, де в першу чергу велася війна, а й, що важливо, як засіб докладного інформування в реальному часі військових про те, де знаходилися ці вірменські підрозділи та куди вони прямували. Це давало азербайджанському командуванню можливість максимально ефективно розгорнути свої сили, і також було засобом фіксації азербайджанських перемог і поразок вірмен для подальшої публікації в соцмережах Міністерства оборони Азербайджану, зазначає автор.

Туреччина використовувала вітчизняні наступальні та розвідувальні безпілотні літальні апарати в підтримку своїх власних військових операцій на півночі Сирії й у Лівії. Але до недавнього часу вона не продавала їх іншим країнам, пише Чаблін. Успіх, досягнутий Азербайджаном у використанні цих безпілотних літальних апаратів, може допомогти Міністерству оборони Туреччини досягти своєї мети - продати зброю на 10 мільярдів доларів протягом наступних трьох років, що могло б зміцнити позиції Анкари як великого гравця в ключових конфліктах по всьому світу. Більш того, як зазначає Чаблін, у президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана є ще одна причина для просування продажів сучасних турецьких безпілотних літальних апаратів: його зять є "одним з топменеджерів і технічних експертів фірми Baykar Makina, яка розробила ці військові безпілотники".

Побоювання європейських аналітиків щодо азербайджанського прецеденту в використанні безпілотників в бою, ймовірно, поділяють і деякі в Москві, вважає Чаблін. Хоча дотепер російські коментатори описували лише дії Азербайджану, а не обговорювали наслідки, які безпілотники могли б мати для самої Москви в разі їх розміщення Україною проти російських окупаційних сил в Криму або на Донбасі. Причини, за якими Росія, ймовірно, буде стурбована, безпосередньо перегукуються з факторами, оживляючими дискусії європейських оборонних аналітиків: той факт, що більшість зенітно-ракетних комплексів погано працюють проти малорозмірних та повільних БПЛА, і що інформація, яку ці безпілотники можуть надати в режимі реального часу, має тенденцію пом'якшувати будь-які інші переваги протиборчої сторони.

Геополітичні успіхи України стають ураженнями Росії - Eurasia Daily Monitor

Як стверджує один з російських аналітиків Дєніс Федутінов, успіх Азербайджану в використанні безпілотних літальних апаратів проти Вірменії є очевидною рекламою турецької зброї та безпілотних літальних апаратів як таких. Тому, на його думку, у світових столицях, ймовірно, будуть вестися інтенсивні дискусії про те, чи вимагають безпілотні літальні апарати фундаментальної перебудови як наступальних, так і оборонних військових планів. Водночас уроки, витягнуті з карабахської війни восени, можуть спровокувати нову гонку озброєнь між такими країнами, як Туреччина, що роблять такі сучасні БПЛА, і іншими, проти яких можуть бути використані ці безпілотні літальні апарати, які зосередяться на розробці систем озброєння, здатних знищувати чи іншим чином протидіяти їх ефективності, резюмує автор.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі