Чернишов: Не забезпечена фінансовими і страховими гарантіями угода про купівлю житла має стати неможливою в Україні

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Чернишов: Не забезпечена фінансовими і страховими гарантіями угода про купівлю житла має стати неможливою в Україні
Але при цьому міністр не пояснив коли влада підготує відповідний законопроект, якого чомусь немає в пакеті презентованої реформи будівельної сфери.

"Стратегічна мета міністерства — саме в тому, щоб привести ринок до цього формату правил гри", — стверджує в інтерв'ю для ZN.UA міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов, але в той же час не дуже чітко пояснює, чому в рамках запропонованої владою реформи, цей ключовий блок відсутній.

Як відомо, у цивілізованих країнах фінансують/інвестують у будівництво не прості громадяни, а банки. Банк прораховує ризики, оскільки він компетентний. Банк ніколи не матиме справ із тіньовою корупційною схемою від забудовника. Громадянин же — некомпетентний і задля здешевлення покупки готовий підписати будь-який договір.

"У країні є багато законодавчих механізмів, які регулюють процеси залучення коштів у будівництво житла. Окремі з них фінансуються банками, створеними фондами фінансування будівництва. Ці процеси регулюються законодавчо, але, як бачимо, вони справді потребують глибокого коригування", - зауважив міністр. 

Щодо масового заходження банків на ринок Чернишов зауважив: "Ми сьогодні говоримо про один із етапів глобальної реформи, який стосується організації структури відповідальності між учасниками будівельного ринку. Тому реформа системи містобудівного та архітектурного контролю стоїть окремо від означеної вами банківської теми. Але й не виключає її важливості".

"Справді, чому в країнах Західної Європи ми не бачимо проблем у стилі "Укрбуду"? Чому немає новин про акції протесту ошуканих покупців квартир?",- задається питанням Чернишов. 

Та тому, що в їхньому будівельному процесі беруть участь забудовник-девелопер, страхова компанія, банк і лише потім — покупець. Незалежно від кредитування забудовника (це їхня індивідуальна комерційна історія), банк зобов'язаний оформити банківську гарантію на покриття зобов'язань, які виникають у забудовника перед іншими суб'єктами.

Страхова компанія, зі свого боку, страхує зобов'язання забудовника на користь покупця і громади.

"Бо від його діяльності можуть постраждати не лише фізичні особи — покупці квартир. У громадах будуються не лише житлові будинки, а й інші об'єкти. А недобудови створюють колосальні проблеми для життєдіяльності будь-якого міста", - пояснює міністр. 

Такий механізм реально виводить ринок на цивілізовані й прозорі рейки.

"І я впевнений, що Україна теж мусить прийти до законодавчого врегулювання цього питання. Тобто зрештою ми маємо створити систему, коли забудовник не зможе продавати квартири покупцеві без гарантій банку та страхової компанії. Не забезпечена фінансовими і страховими гарантіями угода має стати неможливою в Україні. Стратегічна мета міністерства — саме в тому, щоб привести ринок до цього формату правил гри", - заявляє міністр. 

На запитання про те, чому тоді Кабмін не вносить до парламенту законопроєкт, що забезпечував би подібний механізм, міністр відповів: "Тому що це різні блоки реформи, які по-різному реалізуються". 

"Ми не перший рік спостерігаємо за реальними трагічними історіями, коли люди вкладають останні гроші й залишаються ні з чим. Утворилася ціла ніша з колосальними зловживаннями та безконтрольним використанням грошей, буцім на будівництво. В основі всіх історій із недобудами лежить нецільове використання залучених від громадян коштів", - переконує міністр. 

Держава більше не може не помічати цього. Тому обов'язкове введення банків і страховиків ввімкне механізми реального контролю. На ринку залишаться реальні досвідчені будівельні компанії з реальним статутним капіталом, здатні фінансово відповідати за свої проєкти і свої зобов'язання.

"Проблема є, і вона потребує вирішення, — і спільно з експертною спільнотою ми це питання обговорюємо, щоб його врегулювати. А також активно взаємодіємо з депутатами, чия роль — і внести відповідний законопроєкт до парламенту", - додав Олексій Чернишов. 

Питання коли - залишилося відкритим.

Про те, чому українські міста забудовуються хаотично і неякісно, забезпечуючи надприбутки забудовникам і маржу корумпованим чиновникам, читайте в другій частині інтерв'ю Інни Ведернікової з Олексієм Чернишовим. Перша частина інтерв'ю доступна за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі