"Я не раз наголошував: існує прямий причинно-наслідковий зв'язок між тим, що у Берегівському районі Закарпаття 75% угорських випускників не можуть скласти тест ЗНО з української, і тим, що за останні роки угорська громада скоротилася чи не на третину. Скажу прямо, якби ми справді хотіли позбутися угорської громади, нам треба було б робити саме те, на чому досі так наполягав Будапешт: відрізати угорську молодь від можливості вивчати державну мову", - зазначив міністр.
Він зазначив, що угорська сторона нарешті зрозуміла, що закон про освіту не буде змінений і готова йти на співпрацю в питанні способів його реалізації.
"Головний результат цієї зустрічі, як і всього тривалого й непростого процесу переговорів, я вбачаю зовсім у іншому: ми нарешті виходимо з клінчу в суперечці щодо нового закону "Про освіту", - вважає Клімкін.
Міністр додав, що гостра угорсько-українська дискусія навколо нового закону "Про освіту" мала й позитивні наслідки, зокрема змусила більше уваги звернути на потреби наших національних меншин в цілому і вказала на відсутність загальної політики щодо залучення їх до життя українського суспільства.
"Здається, наші партнери нарешті почали розуміти, що метою Києва не є дискримінувати угорську громаду, навпаки – ми прагнемо, щоб українські угорці почувалися вдома не тільки у своєму селі чи містечку, а на всій території країни", - резюмував він.
Зазначимо, що міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто у п'ятницю в Закарпатській області після зустрічі з міністром закордонних справ України Павлом Клімкіном заявив, що Угорщина і далі блокуватиме відносини між Україною та НАТО, поки Українська держава не виконає рекомендації Венеціанської комісії в частині закону "Про освіту".
При цьому голова МЗС Угорщини висловив сподівання, що Україна піде на поступки у мовному питанні, додавши, що розраховує на прогрес у переговорах, що продовжаться в липні.