У кримінальному законодавстві відсутня норма про покарання за втечу підозрюваного з-під домашнього арешту.
Про це виданню "Тиждень" заявила кандидат юридичних наук, кримінолог Ганна Маляр, коментуючи втечу з-під домашнього арешту колишнього ректора Податкової академії Петра Мельника.
"Нинішнім кримінальним законодавством прямо не передбачено втечу підозрюваного з-під домашнього арешту. Тому про склад правопорушення в таких діях говорити зарано, враховуючи принцип презумпції невинності. Тобто, те, що він самовільно втік, а не його викрали, ще треба довести", - заявила Маляр.
"У разі затримання Мельника та наявності доказів втечі, слідчий суддя, може (але не зобов'язаний) застосувати найбільш суворий запобіжний захід - утримання під вартою. Однак суддя не порушить закон, якщо знову вирішить застосувати до Мельника запобіжний захід у вигляді домашнього арешту і одягнути браслет", - зазначила вона.
"Також вже під час винесення вироку у справі суд може (але, знову-таки, не зобов'язаний) врахувати факт втечі при призначенні покарання як обтяжуючу обставину", - додала вона.
Маляр також зазначає, що цією прогалиною у законодавстві, можливо, вдало скористалися захисники Мельника і він сам. "Звичайно, це - прогалина у законодавстві. Втім, нічого страшного в цьому немає, оскільки прогалини в новому законодавстві заповнюються через практику. Хоча проблема полягає в тому, що процедура усунення прогалин - тривала і невідомо, коли це буде зроблено", - пояснила вона.
Нагадаємо, ректор Національного університету Державної податкової служби Петро Мельник був затриманий 27 липня при отриманні хабара в розмірі 40 тис. і 80 тис. грн за вступ абітурієнтів до свого вишу.
Після затримання він написав заяву про звільнення з посади ректора.
Держзвинувачення вимагало ув'язнити Мельника, однак його захист наполягає на тому, що обвинувачений перебуває у вкрай важкому стані і йому необхідне лікування.
У результаті суд визначив йому 60 діб домашнього арешту з правом відвідування клінік Києва та Ірпеня.
9 серпня Мельник втік з-під домашнього арешту, позбувшись електронного браслета, після чого був оголошений МВС в розшук. 12 серпня Печерський суд Києва постановив заарештувати екс-ректора.
У міліції стверджують, що екс-ректор не міг виїхати з України за своїми документами, і поки не поспішають оголошувати його у міжнародний розшук. Однак у неофіційних бесідах правоохоронці припускають, що екс-ректор спробує залишити межі країни і виїхати до Росії або Білорусі. !zn
Читайте також:
Суд постановив заарештувати екс-ректора-втікача Мельника
Адвокат Мельника пояснив втечу свого підзахисного: Спрацював людський фактор
Міліціонерів, які допустили втечу Мельника, можуть посадити на 5 років