Центр Разумкова прогнозує незначне покращення економічної спроможності українців навесні

Поділитися
Центр Разумкова прогнозує незначне покращення економічної спроможності українців навесні Навесні очікується незначне покращення © Андрій Товстиженко, DT.UA
Упродовж наступного кварталу очікується поступове підвищення номінальної заробітної плати, зменшення нарахувань за ЖКП, стабілізація гривні і зниження інфляційних очікувань.

Значення Індексу економічної спроможності населення, який розраховує Центр Разумкова, в березні 2018 року склало 91,4, що є кращим показником за попередні три місяці, проте помітно поступається значенням Індексу упродовж липня-жовтня минулого року.

Центр Разумкова

Як зазначили у Центрі Разумкова, хоча середня номінальна заробітна плата в лютому зросла незначним чином (на 1,5%), проте, у відсутності шокових змін у житлово-комунальних тарифах, реальна купівельна спроможність не погіршилася. А зміцнення гривні (курс продажу банками готівкових доларів наприкінці січня – 28,0 грн/долар, наприкінці лютого – 27,0 грн/долар) дозволило населенню збільшити купівлю готівкової валюти для власних заощаджень.

"У лютому відбулося неочікуване покращення показників заборгованості з оплати праці. Так, загальна заборгованість зменшилась на 3%, головним чином за рахунок зменшення заборгованості на економічно активних підприємства (майже на 6%, з 1,40 млрд. грн. до 1,32 млрд. грн.)", - наголошується в повідомленні центру.

Однак, як і раніше, домогосподарства фактично залишаються поза доступом до додаткових заощаджених ресурсів, – як обсяги депозитів населення, так і обсяги кредитів, наданих домашнім господарствам через банківську систему, з початку року зменшилися. Водночас, зросла вартість таких ресурсів – якщо кредитні ставки (середньозважена ставка за новими кредитами домашнім господарствам) зросли до 30,3%, то депозитна ставка (середньозважена за новими депозитами) знизилася до 7,0%).

"Зважаючи на сезонне пожвавлення, слід очікувати на незначне подальше покращення значення Індексу упродовж найближчого кварталу (поступове підвищення номінальної заробітної плати, зменшення нарахувань за житлово-комунальні послуги, стабілізація гривні і зниження інфляційних очікувань)", - йдеться в повідомленні.

Запроваджений Центром Разумкова Індекс характеризує (інтегрує) не лише купівельну спроможність населення, але й економічну стійкість – здатність "усередненого" домогосподарства до життєдіяльності за умови втрати джерел поточного доходу впродовж певного періоду часу. "Саме економічна стійкість є однією з найважливіших умов відчуття життєвої захищеності, упевненості в завтрашньому дні – отже, можливостей побудови довгострокових життєвих стратегій, загалом умовою позитивного соціального самопочуття", - вважають у центрі.

Нагадаємо про те, що значення Індексу поточної економічної спроможності, який розраховується Центром Разумкова, станом на кінець 2017 року склало 89,5 пунктів. "На жаль, слід очікувати на подальше зниження значення Індексу упродовж перших двох місяців 2018 року, оскільки традиційно величина номінальних заробітних плат суттєво знижується (порівняно з кінцем попереднього року), зростають заборгованості з виплат заробітної плати, а оплата за житлово-комунальні послуги суттєво погіршується", - йшлося в повідомленні Центру Разумкова на початку лютого.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі