Будуть встановлені нові вимоги до дисертацій - вчений

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ситуація ускладнюється ще й тим, що за кожне звання у нас довічно платить держава.

Новий "Порядок присудження наукових ступенів", який розробляється, покликаний зупинити потік нікому не потрібних, часто дуже слабких робіт. Будуть встановлені нові вимоги до дисертацій.

Про це в коментарі для DT.UA повідомила Нана Войтенко, доктор біологічних наук, професор, зав. відділом сенсорної сигналізації Інституту фізіології ім. А. Богомольця НАН України.

"З цим документом тісно пов'язаний інший - вимоги до фахових видань - журналів, публікації в яких враховуються для отримання ступенів і звань (т. зв. Ваківські журнали). Серед цих журналів дуже багато настільки недобросовісних видань, що справжні вчені називають їх мурзилками, або смітниками, більш пристойного слова для них підібрати не можна", - каже Войтенко.

За її словами, в таких журналах друкуються роботи, які не рецензуються, а значить, можуть містити будь-яку інформацію, в тому числі лженаукову, псевдонаукову, аж до "повного марення". Робіт, які враховуються як наукові публікації для захисту кандидатської дисертації, майбутньому кандидатові потрібно мати п'ять штук.

"І всі вони можуть бути ні про що. Тому, щоб підвищити вимоги до дисертацій, потрібно, перш за все, підвищити вимоги до журналів, які друкують ці роботи. Наприклад, у наших найближчих сусідів (Польща, Чехія, Словаччина) давно вже підвищили вимоги до захисту дисертацій - який претендує на наукову ступінь повинен обов'язково публікуватися в реферованих журналах, які входять в солідні бази даних Scopus та Web of Science. Журнали повинні обов'язково мати імпакт-фактор, тобто на ці роботи повинні посилатися. А найголовніше, всі роботи повинні обов'язково рецензуватись", - зазначає вчений.

Вона вважає, що тільки після підвищення вимог до журналів і необхідність публікацій у нормальних наукових виданнях підвищиться якість PhD.

"Хай буде не так багато робіт, але навіщо так багато? Наведу такий приклад. У Каліфорнії (цей штат за кількістю населення приблизно дорівнює Україні, хоча, на жаль, тамтешні університети - а це Стенфорд , Берклі, КалТех та ін. не можна навіть порівнювати з нашими ВНЗ) за рік захищається близько чотирьох тисяч PhD. А у нас за два місяці (травень-червень 2017 року) дипломи кандидатів і докторів наук МОН отримали дві з половиною тисячі чоловік. Це - нонсенс. Ситуація ускладнюється ще й тим, що за кожне звання у нас довічно платить держава", - каже Нана Войтенко.

Детальніше про створення Наукового комітету і його ініціативи читайте у статті Лідії Суржик "Науковий комітет: досить імітувати реформи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі