Попри війну, в Україні не скасували аліменти на дітей, оскільки батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Бувають випадки, коли один з батьків не платить аліменти дитині та має борг. Фахівці Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розповіли, чи можуть накласти штраф за наявності заборгованості зі сплати аліментів.
Чи можуть накласти штраф, якщо людина має борг з аліментів
В Україні порядок виконання рішень про стягнення аліментів врегульовані законом «Про виконавче провадження», Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Мінюсту та іншими нормативно-правовими актами.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 18 закону, виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно й у повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
«Частиною 3 вказаної статті закону передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом», – йдеться у повідомленні.
Фахівці пояснили, що особливий порядок накладення на боржника штрафу передбачено за виконавчими документами про стягнення аліментів.
«Виконавець накладає на боржника штраф у розмірі та у випадках, визначених частиною чотирнадцятою статті 71 закону. Так, частиною 14 статті 71 закону встановлено, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу в розмірі 20% суми заборгованості зі сплати аліментів», – йдеться у повідомленні.
Фахівці зауважили, що якщо є заборгованість з аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу в розмірі 30% суми заборгованості зі сплати аліментів.
«За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу в розмірі 50% суми заборгованості зі сплати аліментів», – пояснили фахівці.
Надалі постанова про накладення штрафу в розмірі, визначеному абзацом першим цієї частини, виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.
Суми штрафів, передбачених цією частиною, стягуються з боржника в порядку, передбаченому законом, і перераховуються стягувачу.
Відповідно до ч. 4 ст. закону, строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для застосування заходів, обчислюється з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
«Постанова про накладення штрафу не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилається сторонам виконавчого провадження. Суми штрафів стягуються виконавцем із боржника після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі», – йдеться у повідомленні.
У випадку, якщо після закінчення виконавчого провадження з виконання рішення про стягнення аліментів із підстав, передбачених пунктами 7, 9 статті 39 закону, суми штрафів не стягнуто, постанова про накладення штрафу не пізніше наступного робочого дня з дня закінчення виконавчого провадження реєструється в автоматизованій системі виконавчого провадження як виконавчий документ та підлягає виконанню в порядку.
Раніше ми писали, у яких випадках необхідно платити аліменти на дитину до 23 років.