Українці звикли до розповідей про корупцію, але скандал, що розгорівся за місяць до президентських виборів, викликав обурення навіть у тих, кому набридли всі ці історії. Сина найближчого ділового партнера президента Петра Порошенка звинувачують у тому, що він завіз контрабандою з Росії комплектуючі деталі та запчастини, а потім продавав їх українським оборонним підприємствам за сильно завищеними цінами, пише видання Bloomberg.
Порошенко, передвиборна кампанія якого будується на націоналістичній платформі, часто підкреслює, що він зміцнює армію, завдяки чому президент РФ Володимир Путін заплатить високу ціну за подальшу агресію.
При його президентстві витрати на оборону і безпеку в Україні різко зросли - в 2014 році вони становили 3,3 мільярда доларів, а цього року перевищують 7,8 мільярда. У нинішньому році близько 630 мільйонів доларів з цього бюджету планувалося витратити на закупівлі зброї і військової техніки.
Для українських патріотів підтримка армії є святим обов'язком. Мільйони простих громадян допомагають забезпечувати потреби військових, і часто самі закуповують те, що не поспішає надати влада. Отже крадіжка з військового бюджету вважається найбільш кричущим і злісним злочином.
Ось чому журналістське розслідування Дениса Бігуса, яке показали по українському телебаченню в понеділок, справило ефект вибуху бомби. Посилаючись на документи і дані анонімного джерела, журналісти розповіли про шахрайську схему, в якій брав участь 22-річний Ігор Гладковський, син Олега Гладковського - колишнього близького ділового партнера Порошенко, який зараз працює заступником голови РНБО. У цій якості Гладковський-старший здійснює нагляд за українською оборонною промисловістю.
До 2014 року українська і російська оборонні галузі тісно співпрацювали, але потім Росія анексувала Крим і направила війська на схід України.
Українські чиновники заявили, що відтоді припинили імпорт компонентів з Росії. Тим не менш, згідно з розслідування bihus.info українські заводи як і раніше потребували російських запчастин, і група молодих людей перевозила їх контрабандою в Україну. Потім вони піднімали ціни вдвічі або втричі і продавали деталі та запчастини (часто дуже низької якості) на заводи, виплачуючи щедрі відкати їх керівникам. Журналісти звинуватили державний "Укроборонпром" в співучасті у злочині, який обійшовся українським платникам податків в мільйони доларів.
Немає відомостей про те, що Порошенко отримав особисту вигоду від махінацій, однак його суперники по виборчій гонці дуже різко відреагували на дані викриття. Юлія Тимошенко виступила із вимогою почати процедуру імпічменту проти президента за державну зраду - процес, який неможливо завершити до дня виборів. Народний депутат Олег Ляшко написав у Facebook, що, якщо обвинувачення правдиві, Порошенка слід "розстріляти". Комік Володимир Зеленський опублікував гнівне відео на Facebook, в якому йдеться, що "люди, які прийшли до влади на крові, тепер роблять гроші на крові". Відомі антикорупційні активісти також вимагають від Порошенка відповідей.
Натомість українці отримали серію твітів Порошенко, в яких він перераховує свої досягнення у зміцненні армії та оборонній промисловості, а також твіт від прес-секретаря президента з вимогою до правоохоронних органів вивчити твердження журналістів-розслідувачів. Гладковський-старший також заявив про необхідність проведення розслідування і оголосив, що тимчасово йде у відставку зі свого поста в Раді оборони і безпеки. Гладковський-молодший заявив, що приватні звинувачення про його зловживання - фальшивка, і пригрозив подати в суд на програму Бігуса. "Укроборонпром" оприлюднив заяву, в якій звинуватив журналістів у маніпулюванні інформацією з поточного розслідування.
Союзники президента намагаються представити цю історію про контрабанду комплектуючих як можливий російський фейк. "Навіщо Порошенко, який у 2014 і 2015 роках віддав мільйони військовим, дозволяти своїм друзям красти з тої ж самої кишені?" - написав на Facebook депутат і прихильник президента Володимир Ар'єв.
Благодійний фонд Порошенко повідомив, що виділив на потреби військових в період 2014-2016 350 мільйонів гривень. Прибуток від контрабанди і завищення цін склав приблизно 250 мільйонів гривень. Але питання Ар'єва був би актуальним лише в тому випадку, якщо б самого Порошенка звинуватили в отриманні прибутку від цієї схеми. Замість цього його звинувачують у тому, що він примирився з системою повсюдної корупції, яка допомагає йому зміцнювати владу, що робить його схожим на інших пострадянських диктаторів.
При цій системі продовження війни на сході України і великі оборонні витрати створюють чудові можливості для бізнесу. Завдяки війні уряд Порошенка отримує не тільки дипломатичну підтримку і фінансову допомогу - вона також допомагає корупціонерам по обидві сторони кордону збагачуватися.
Порошенко, який в ході передвиборної кампанії зайняв жорстку позицію щодо Росії, не хоче, щоб виборці зробили такий висновок. Тимошенко і Зеленський обіцяють бути більш гнучкими, ніж чинний президент, щоб домовитися про мир з Росією. І в жодного з них немає друзів, які імовірно отримують прибуток від війни. Для них розслідування - це подарунок. Тим часом, bihus.info обіцяє через тиждень викрити ще одну велику схему, пов'язану із оборонною промисловістю. Українська виборча кампанія набирає обертів. І хоча Порошенко робить все можливе - нещодавно навіть оголосив про підвищення пенсії з березня - легкої перемоги йому чекати не доводиться.
Команда журналістських розслідувань Bihus.Info, опублікувала матеріал про масштабні розкрадання в "Укроборонпромі", до якої причетні посадові особи, наближені до президента Петра Порошенка. Зокрема, син першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського Ігор, його друг і безнес-партнер Віталій Жуков, а також Андрій Рогоза.
З 2016 року вони продавали українським оборонним підприємствам запчастини для військової техніки з націнкою до 300%. Товар вони завозили з території РФ контрабандним шляхом або ж купували на складах військових частин в Україні. Зокрема, як прокладку використовували підприємство Порошенка "Кузня на Рибальському", через яку провели 70 мільйонів гривень від угоди з Київським бронетанковим заводом.
26 лютого Національне антикорупційне бюро (НАБУ) відкрило справу за фактом масштабних розкрадань в оборонній сфері України. Розслідування розпочато за ч .5 статті 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).
"Дзеркало тижня. Україна" неодноразово публікувало матеріали про корупцію та масштабні зловживання в оборонному секторі. Докладніше читайте у матеріалі DT.UA "Злочинні схеми в оборонпромі: чому розслідування Bihus.Info не може бути фейковим".