Більшість українців вважають, що коронавірус має штучне походження – опитування

Інфографіка
Поділитися
Більшість українців вважають, що коронавірус має штучне походження – опитування
При цьому лише 37% вважають, що COVID-19 розповсюдили навмисно.

Київський міжнародний інститут соціології провів опитування серед громадян для того, щоб з’ясувати думку українців щодо різних версій походження коронавірусу. Зокрема, респондентам називали такі версії: (1) природне виникнення і згодом поширення у світі; (2) штучна розробка в лабораторії, але випадкове поширення у світі; (3) спеціальна розробка і навмисне поширення у світі для зменшення чисельності населення та/або завдання шкоди окремим країнам. Крім цього, респонденти могли назвати свій варіант. 

Згідно з результатами опитування, 37% громадян вважають, що коронавірус “спеціально розроблений і навмисно поширений у світі для зменшення чисельності населення та/чи завдання окремої шкоди країнами”. Ще 29% опитаних обрали варіант про штучне виготовлення вірусу в лабораторії, але випадкове його поширення у світі. Таким чином, 66% респондентів вважають, що коронавірус вивели штучно. Думки про те, що COVID-19 виник природнім шляхом і потім поширився у світі, притримуються 18% громадян. 

Тим хто обрав варіант про штучне походження, але випадкове поширення, ставили ще одне питання: “А в якій країні, на Вашу думку, був штучно зроблений коронавірус?”. Відповідей на це питання респонденти не отримували. 

Так, 70 % вважають, що COVID-19 розробили у Китаї. Ще 5% респондентів вважають, що вірус розробили у Сполучених Штатах. Також 3% українців вважають, що коронавірус розробили в Росії. Інші країни називали рідше. 

Респондентам, які обрали варіант про штучну розробку і навмисне розповсюдження коронавірусу, ставили питання «А хто, на Вашу думку, відповідальний за розробку і навмисне поширення коронавірусу?». Це запитання також ставилося у відкритій формі. 

У цьому випадку 49% опитаних не змогли відповісти на питання. Ще 26% громадян зазначили, що за розробку і поширення COVID-19 відповідає Китай. Думки про те, що за це відповідальні США, притримуються 11% українців, Росія - 2%. Інші відповіді надавалися рідше.

 

Опитування проводилося у період з 31 травня до 4 червня 2020 року методом CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера, computer-assistedtelephoneinterviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. У дослідженні взяли участь громадяни України віком від 18 років, окрім жителів окупованих Криму та Донбасу. 

Статистична похибка вибірки (з ймовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,2% для показників, близьких до 50%, 2,1% — для показників, близьких до 25%, 1,4% — для показників, близьких до 10%. 

Як зазначив Сергій Корсунський, теорії змов і конспірологічні теми стали особливо активно розвиватися на тлі поширення чуток і припущень про COVID-19 у світі. За його словами, конспірологія виникає там, де немає чітких відповідей на головні питання, а "меседжі, роз'яснення і рекомендації, які виходять з офіційних джерел, часто-густо неадекватні, суперечливі, неповні і необгрунтовані". 

В нинішній ситуації, як пише автор статті, проситься на світ конспірологічна теорія про настання ери "медичної диктатури", коли щороку від кожного з нас будуть вимагати вакцинації проти чергового штаму коронавірусу (або від будь-якої іншої інфекції), носіння біопаспортів, які перевірятимуть на кордонах. 

Про причини сплеску конспірології читайте у статті Сергія Корсунського у статті "Цікава конспірологія". 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі