Через російське вторгнення в Україні триває загальна мобілізація. Але існують деякі категорії осіб, що звільняються від служби в армії. «Білий» квиток видається військово-лікарською комісією (ВЛК) із визначенням категорії придатності особи до військової служби.
Що таке «білий» квиток та де його отримати
Військовий квиток – це документ, у якому прописана придатність/непридатність людини до служби. Висновки про ступінь придатності/непридатності призовника роблять фахівці військово-лікарської комісії.
«Білий» квиток – це розмовне визначення військового квитка для тих осіб, які не придатні до військової служби за станом здоров'я та/або з інших причин не служили в армії.
Які є категорії у «білому» квитку
У цьому документі може бути вказана одна з наступних категорій:
- обмежено придатний до військової служби;
- непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Нюанс полягає в тому, що у воєнний час чоловіки, які потрапили під першу і другу категорію, можуть бути призвані в армію для служби в тилу, пише «УНІАН».
Від мобілізації звільняються лише ті чоловіки, які мають у «білому» квитку третю категорію – непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Куди можуть призвати з «білим» квитком
Згідно з «Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України», що затверджене Міністерством оборони України, чоловіки, які потрапляють під категорії «обмежено придатний до військової служби» і «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час» можуть нести службу в таких підрозділах, як:
- частини забезпечення;
- військові комісаріати, установи, організації;
- навчальні заклади.
Осіб, що мають «білий» квиток не візьмуть у десантно-штурмові війська, морську піхоту і плавсклад.
За кордон під час мобілізації можуть виїхати лише ті власники «білих» квитків, які мають третю категорію «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Корупційні схеми: купівля «білого» квитка
Співробітники Служби безпеки України з початку війни викрили безліч військових медиків, які продавали «білі» квитки призовникам.
У відомстві попередили, що купівля «білого» квитка карається за законом.
Нагадаємо, що раніше в Україні стали відомі вимоги до стану здоров’я є у різних родах військ. В залежності від того, де буде служить людина, існують різні вимоги до здоров’я мобілізованого.