"Нам повернули все, що ми просили, окрім банку тестових завдань. Але тут розгорнувся цілий детектив: банку тестових завдань на вилучених серверах експерти, що працюють в органах слідства, на жаль, не знайшли. Ми давали правоохоронцям усі ознаки: що може бути в назвах об'єктів, які це об'єкти. Але фахівці не змогли їх ідентифікувати на серверах", - розповів Карандій.
"Там дуже великі масиви інформації. Проблема в тому, що нам до кінця не відоме все господарство інформаційного центру УЦОЯО. Так сталося, що воно експлуатувалося без паперового документування, тобто переліку реєстрів, з якого було б зрозуміло, де і яка інформація зберігається. Система має бути описана. Вона повинна мати експлуатаційну документацію. Цього не було зроблено. Система діяла і працювала досить непогано, але коли стара команда айтішників пішла, виявилося, що на сьогодні в штаті українського центру немає жодного джерела інформації, з якого можна встановити, як відновити інформаційну систему, як її запустити чи модернізувати. Можливо, банк тестових завдань десь і є, але без тих людей, які його запускали, виявити це проблематично", - додав він.
Карандій також додав, що Центр тестування працює над тим, аби запустити і відновити всю систему, планується залучити на допомогу ІТ-компанії.
"Є ІТ-компанії, які зголосилися надати нам допомогу і почати роботу вже зараз, без фінансових гарантій. Ми також звернемося до спеціалістів з інформаційної безпеки, для того щоб зрозуміти, які процеси в нашій інформаційній системі відбуваються і які з них є критичними. Попередня система безпеки більше захищала периметр, тобто вхід в інформаційну систему, щоб ніхто чужий туди не ввійшов. Узагалі є державні норми щодо цього, будемо створювати разом з аудиторською фірмою комплексну систему захисту інформації", - резюмував керівник УЦОЯО.
Читайте повну версію інтерв'ю з новим керівником УЦОЯО Вадимом Карандієм
Нагадаємо, 27 серпня 2015 року колишній керівник УЦОЯО Ігор Лікарчук заявив, що під час слідчих дій в УЦОЯО в Івано-Франківському регіональному центрі, який є центральним, були вилучені сервери, комп'ютерна техніка, програмне забезпечення.
"Коли воно нам буде повернуто і в якому стані - невідомо. Для відновлення технічного і програмного забезпечення технологічного процесу проведення ЗНО потрібно не менше 10-11 місяців напруженої роботи сильної команди програмістів, потрібні кошти... Також вилучена база банку тестових завдань з майже 40 тисяч каліброваних завдань, і невідомо, в якому вони стані. Тобто тести доведеться складати вручну із завдань, які будуть придумані на ходу. Ми не гарантуємо якісних валідних сертифікаційних робіт у зв'язку з цією ситуацією", - зазначив Лікарчук.
У Генпрокуратурі назвали заяву Лікарчука щодо неможливості проведення зовнішнього тестування в 2016 році у зв'язку з діями правоохоронних органів, дезінформацією.