Голова СБУ Іван Баканов стверджує, що не може підтвердити інформацію про процесуальний статус бойовика терористичного угруповання "ДНР" Володимира Цемаха у справі про катастрофу MH17, яку розслідує Об'єднана слідча група (JIT). За словами голови СБУ, він дізнався зі ЗМІ про те, що Нідерланди вважають Цемаха підозрюваним, а не свідком. При цьому відносини СБУ із JIT Баканов назвав "партнерськими".
"Ми комунікуємо. І, я вважаю, у нас партнерські відносини, в тому числі з Нідерландами", - заявив керівник СБУ у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" в кулуарах 16-ї щорічної зустрічі Ялтинської Європейської Стратегії (YES) в Києві в п'ятницю, 13 вересня.
На питання, чи допитували нідерландські слідчі Цемаха перед його видачею Росії, Баканов відповів ухильно.
"Вони зробили все, що могли зробити в тому статусі, який був у цієї людини. Ми були відкриті, надавали будь-яке можливе сприяння в межах чинного законодавства. Все що могли, ми зробили. Вони - точно так само", - розповів голова СБУ.
Видачу ключового фігуранта справи MH17 Росії він пояснив необхідністю звільнення українських в'язнів Кремля.
"Ми повинні були повернути наших героїв додому. І ми не мали ніякого морального права затримувати цей обмін", - підкреслив Баканов.
Він також висловив упевненість, що незважаючи на заклики Нідерландів, Австралії і депутатів Європарламенту не видавати Цемаха, міжнародну підтримку України послаблено не буде, "бо всі розуміють, що відбувається".
Як повідомлялося, Нідерланди вважають Володимира Цемаха одним з п'яти підозрюваних у справі про катастрофу MH17.
19 червня Міжнародна слідча група назвала імена чотирьох осіб, причетних до катастрофи літака Boeing 777 рейсу MH17: росіяни Сергій Дубінський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Кріт"). Судовий процес у справі може розпочатися вже навесні наступного року.
СБУ оголосила підозру фігурантам справи у скоєнні злочину - "терористичного акту, що призвів до загибелі людини".
17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області з екранів радарів зник "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам – Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – усі 298 осіб, зокрема 80 дітей.
Майже через чотири роки, у травні 2018-го, Міжнародна слідча група (JIT) на пресконференції у Гаазі продемонструвала уламки ракети, якою збили літак. Комплекс "Бук", з якого було випущено ракету, належав 53-й зенітній ракетній бригаді ППО, що базується в Курську.
Володимира Цемаха, екс-начальника протиповітряної оборони "Слов'янської бригади "ДНР", вивезли з окупованої території українські спецслужби. Під час спецоперації загинув український розвідник, який підірвася на протипіхотній міні. Ще один втратив ногу.
29 червня Цемаха заарештували на 60 діб, але 5 вересня звільнили з-під варти під особисте зобов'язання. А 7 вересня його видали Росії в рамках обміну "35 на 35".
Австралія, Нідерланди і група депутатів Європарламенту просили Україну не обмінювати Цемаха на українських в'язнів Кремля. За словами президента Володимира Зеленського, перед видачею нідерландські слідчі все ж допитали підозрюваного. А після обміну прокуратура Нідерландів направила в РФ запит про видачу Цемаха.
Проте, як повідомила дочка бойовика, незабаром після обміну він залишив РФ і повернувся до ОРДЛО.
Докладніше читайте в спецтемі DT.UA "Повернення бранців Кремля додому", а також у матеріалі Володимира Кравченка "За будь-яку ціну?".