Автор DT.UA Станіслав Асєєв зустрічає день народження у полоні бойовиків "ДНР"

Поділитися
Автор DT.UA Станіслав Асєєв зустрічає день народження у полоні бойовиків Станіслава Асєєва бойовики викрали в 2017 році © Facebook/Егор Фирсов
Сьогодні Стасу Асєєву виповнилося 30 років.

Сьогодні, 1 жовтня, українському журналісту та автору DT.UA Станіславу Асєєву виповнилося 30 років. Однак свій день народження, як і попередні два, він зустрічає у полоні бойовиків підтримуваного Росією незаконного збройного формування "ДНР". Висвітлюючи події в окупованому Донецьку Асєєв, більше відомий читачам як Станіслав Васін, мав вагомі підстави приховувати своє справжнє ім'я. Адже будь-який його текст в умовах окупації перетворювався на своєрідний вирок.

Зникнення журналіста

Стас Асєєв перестав виходити на зв'язок 2 червня 2017 року. З того моменту він не відповідав на дзвінки, його квартиру перевернули догори дном, а на сторінці у Facebook почали з'являтися дописи, які були не схожими на пости українця. Наприкінці червня Служба безпеки України внесла прізвище Асєєва до списку незаконно утримуваних українців.

Спочатку бойовики ігнорували запити української влади щодо Стаса Асєєва, як і запити про інших українських заручників. Більше ніж через місяць після зникнення журналіста, так звана "міліція "ДНР" оголосила його у розшук. Бойовики тоді вказали, що Асєєв нібито вийшов з дому і не повернувся. Вже наступного дня бойовики офіційно підтвердили, що "затримали" українського журналіста. Так зване "МДБ" терористів передало матері Асєєва письмове підтвердження цього. Українця звинуватили нібито у шпигунстві.

Пізніше бойовики силою змусили Стаса Асєєва зізнатися у "шпигунстві" та "роботі на українські спецслужби". Йому присвятили цілу передачу на пропагандистському каналі "Росія 24".

Голодування Асєєва

У липні 2018 року колишній народний депутат, голова політичної сили "Альтернатива" Єгор Фірсов повідомив про те, що Станіслав Асєєв розпочав голодування. Українець відмовився вживати їжу через погане поводження та відсутність медичної допомоги.

За словами Фірсова, журналіста утримували разом із вісьмома військовослужбовцями Збройних сил України на території колишнього заводу, відомого як "Ізоляція". Це приміщення, де бойовики "ДНР" облаштували в'язницю. Ті, хто побував у полоні, називають це місце справжнім концтабором, де полонених змушували вдень працювати, а вночі катували.

Довгий час Асєєву не дозволяли передавати листи та не пускали до нього ні матір, ні координатора гуманітарної підгрупи Тристоронньої контактної групи Тоні Фріша. Однак, пізніше українець все ж зміг побачитися і з мамою, і з Фіршем.

Обмін, який не допоміг

У грудні 2017 року відбувся обмін утримуваними особами, в рамках якого на контрольовану Україною територію з ОРДЛО повернулося 73 громадянина. Під час підготовки, бойовики "ДНР" запевнили, що прізвище Асєєва потрапило до списків. Ірина Геращенко, яка на той час була членом тристоронньої контактної групи у Мінську, заявила про те, що переговори були дуже важкими.

Однак вже за кілька тижнів до обміну стало відомо, що бойовики відмовилися відпустити Станіслава Асєєва. За словами Фірсова, для обміну українця задіяли різні канали комунікації, наприклад, церковні, журналістські, політичні. Але це не допомогло.

Реакція світу та України на викрадення Асєєва

Після викрадення Асєєва Національна спілка журналістів звернувся до міжнародних організацій з проханням допомогти з'ясувати місцезнаходження українця. Зокрема НСЖУ звернулася до ОБСЄ та Міжнародного комітету Червоного Хреста. Окрім того, із проханням про допомогу у звільненні Асєєва Національна спілка журналістів зверталася до Курта Волкера, який на той момент був спецпредставником держдепу США з питань України.

До пошуків Стаса Асєєва долучилася і Моніторингова місія ООН з прав людини. У свою чергу в Раді Європи заявили про те, що організація бере під особистий контроль справу про зникнення українця. Інформацію щодо Асєєва РЄ отримала від Міжнародної та Європейської федерації журналістів за поданням НСЖУ.

Окрім того, українські журналісти, медійні та правозахисні організації зверталися до різних установ, відомств та демократичних урядів із закликом докласти достатньо зусиль для допуску до Асєєва представників ОБСЄ та МКЧХ. Звільнити Стаса Асєєва бойовиків "ДНР" закликали Конгрес Сполучених Штатів, Союз журналістів Росії, ОБСЄ тощо.

Після обрання Володимира Зеленського президентом України Комітет захисту журналістів (CPJ) закликав його сприяти звільненню Станіслава Асєєва із полону бойовиків.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі