Авдіївка під вогнем: що відбувається і хто матиме зиски від нового загострення в Донбасі

Фото
Поділитися
На тлі подій в Афганістані Москва намагається створити  максимум «проблем» для перемовин Зеленського і Байдена.

Вранці 28 серпня російсько-окупаційні війська накрили Авдіївку потужним артилерійським вогнем. Бойовики застосували заборонені Мінськими домовленостями міномети 120-го калібру та 122-мм гаубиці.

Ворожим обстрілом поранено вісьмох захисників України, стан одного військовослужбовця середньої тяжкості. Пошкоджень зазнала цивільна інфраструктура міста, мирні мешканці не постраждали.

У штабі операції Об’єднаних сил не одразу повідомили про обстріл населеного пункту. За даними журналіста Юрія Бутусова, українські військові отримали наказ не відповідати на зухвалі провокації ворога.

Артобстріли «під соусом» з брехні

Перший удар по місту припав на 6:30, другий – близько дев’ятої ранку (у проміжок часу від 8:40 до 9:00).

За даними Юрія Бутусова, зафіксовано понад 60 потраплянь по самій Авдіївці. Під вогнем опинився район, у якому базується один з тилових підрозділів Збройних сил України. Снарядами знищено дві легкові автівки і один вантажний автомобіль, три вантажівки дістали легкі ушкодження.

«Російські окупанти двічі обстріляли український місто, обстріляли базу українських військ, впевнені у своїй безкарності. Найбільше шокує, що ні в першому, ні в другому випадку українські війська у відповідь вогонь по російським окупантам не відкривали», - додає Бутусов.

У штабі ООС інформацію Бутусова заперечили, заявивши про «адекватну відповідь, якою було припинено вогневу активність ворога», і збереження контролю над ситуацією в Донбасі.

Поки Авдіївка оговтувалася після ударів, російські ЗМІ та підконтрольні їм сепаратистські ресурси підготували інформацій супровід, в якому намагалися виправдати дії окупантів начебто «відповіддю на удари ЗСУ» по житловим кварталам селища Мінеральне під Ясинуватою. Час «ударів ЗСУ» у повідомленнях пропагандистів збігається із часом артилерійських нальотів самих бойовиків.

Мешканці міста та журналісти, які перебувають в Авдіївці, спростовують інформацію пропагандистів і наголошують: вогонь вівся саме з боку тимчасово окупованої території.

Шукай, кому вигідно

Українська сторона Спільного центру з контролю та координації припинення вогню (СЦКК) повідомила про порушення режиму тиші спостерігачам Моніторингової місії ОБСЄ. Вимоги СЦКК припинити вогонь бойовики проігнорували.

«Систематичні обстріли мирних населених пунктів із забороненої зброї, свідчать про явну зацікавленість ватажків окупаційної адміністрації РФ у подальшому загостренні конфлікту та свідоме небажання дотримуватися Мінських домовленостей, а також є порушенням міжнародного гуманітарного права, що несе пряму загрозу життю та здоров’ю цивільного населення, матеріальну шкоду місцевим жителям», - наголосили в СЦКК.

Українська сторона направила до ОБСЄ ноти протесту по лінії Тристоронньої контактної групи та МЗС. Українські правоохоронці порушили кримінальне провадження.

У ТКГ повідомили, що Україна не ініціюватиме скликання позачергового засідання безпекової підгрупи, оскільки Росія очікувано заблокує його, як блокувала попередні.

Востаннє таких масштабних обстрілів Авдіївка зазнавала у лютому 2017 року, під час активізації боїв у промзоні. Чому ж окупанти вирішили активізуватись саме зараз? Пояснює у Facebook журналіст, член української делегації у Тристоронній контактній групі Сергій Гармаш.

«Москві вигідна конфронтація на фронті перед зустріччю президента (Володимира) Зеленського з президентом США (Джо Байденом). На тлі того, що відбувається в Афганістані, американці не зацікавлені у ще одній точці напруженості у союзницькій їм країні. Причому їм небезпечний сам факт гострого конфлікту. Втручатися в нього їм не вигідно, а невтручання, якщо воно обернеться посиленням позицій РФ, може бути потрактовано як «чергова поразка» Вашингтона і вдарить по нинішній адміністрації. Тому росіяни підвищують ставки», - пише Гармаш.

Але є один нюанс – Росії потрібно, щоб порушником виглядала саме Україна, інакше такі дії можуть спровокувати зворотний ефект.

«Звідси нинішні обстріли, особливо мирної інфраструктури, які здаються безглуздими з військової точки зору – вони спрямовані не на посилення бойових позицій бойовиків, а на провокування українських військових. Їм потрібно щоб у нас здали нерви, щоб наша відповідь виглядала неадекватною і можна було потлумачити наші дії як агресивність», - додає він.

На думку Гармаша, це дасть російському президенту Владіміру Путіну привід тиснути на США сигналами про «приборкання Києва» під загрозою серйозного загострення. Саме тому, вважає журналіст, відповідь неодмінно потрібна, але точна і ювелірно виважена.

«Доцільність і масштаби вогню з нашого боку в найближчі два дні повинні бути ювелірно виміряні, щоб відповідати політичними цілями нашої країни. Це не означає, що не потрібно стріляти у відповідь, це означає, що стріляти потрібно не просто у відповідь, а тоді, коли це дійсно доцільно і може змінити ситуацію на краще, коли у відповідь вогонь «заспокоїть» противника», - вважає він.

Такої ж думки щодо причин провокацій напередодні візиту президента України Володимира Зеленського у Вашингтон дотримуються й у Тристоронній контактній групі. Представники української делегації наголошують на тому, що вогнева активність бойовиків упродовж наступних кількох днів, імовірно, зростатиме.

«Завданням противника є спровокувати нас на неадекватну відповідь, а потім на своєму вищому рівні заявити про «агресивні дії України» і створити напругу, в ідеалі – зірвати відповідні переговори президента України з президентом США про подальші шляхи врегулювання конфлікту, зокрема – на тему участі США в такому врегулюванні. Хочемо попередити громадян України, що на тлі і під час візиту президента В.Зеленського до США, бойова активність з боку противника може бути збільшена додатково, і до цього потрібно бути ситуативно і морально готовими», - йдеться у повідомленні.

Авдіївка після обстрілу

Після обстрілів в Авдіївці обмежили рух транспорту окремими вулицями та роботу ліфтів у багатоповерхівках, через ворожу провокацію тимчасово зміниться рух поїздів.

«У зв’язку із ситуацією, яка склалася у місті, звертаємося до вас із проханням утриматися від користування автошляхом по проспекту Індустріальному. Роботу ліфтів у багатоповерхових будинках тимчасово призупинено», - повідомили в Авдіївській військово-цивільній адміністрації.

Крім того, заплановане на 28 серпня перекриття залізничного переїзду через Авдіївський коксохімічний завод на Красногорівку скасовується. Рух поїздів в Донецькій області, поблизу станції «Авдіївка», тимчасово обмежено повідомила «Укрзалізниця».

Поїзди № 136 Київ-Авдіївка і № 826 Дніпро-Авдіївка до 30 серпня включно курсуватимуть до Покровська. Пасажирів з Покровська до Авдіївки і зворотно возитимуть на автобусах. Рух приміських поїздів до 30 серпня здійснюватимуть до станції «Очеретине».

У пресслужбі перевізника розповіли: пасажири та персонал станції не постраждали, з початком обстрілу людей евакуювали до укриття.

Чому Авдіївка є важливим населеним пунктом з військової точки зору, що спровокувало спалах бойових дій у 2017 році, і які уроки має засвоїти керівництво країни після попередньої кризи в Авдіївці, читайте у статті Юрія Бутусова «Що сталося в Авдіївці?» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі