Розвідувальні безпілотники кілька разів на день вилітають з українських позицій вглиб густого лісу, який лежить за кордоном на території Білорусі. Апарати прочісують небо і землю в пошуках ознак біди на іншому боці.
Українські підрозділи пильно стежать за 1000-кілометровим кордоном з боліт і лісів, очікуючи потенційного несподіваного наступу з півночі, повторення провальної атаки Росії, яка була придушена на околицях Києва, коли війна почалася майже рік тому.
«Цього разу українці не ризикують. З літа вони почали зміцнювати оборону, будуючи і розширюючи траншеї і розставляючи міни в лісах перед весняним наступом, який чекають військові чиновники. Жителі сіл в регіоні, які минулого року опинилися в тимчасовій окупації, нажахані перспективою, що все може початися знову», - пише Associated Press.
«Ми прислухаємося до кожного найменшого звуку і шуму. Це не життя. Коли ти перебуваєш в постійному страху, це не життя», - сказала журналістам 64-річна Валентина Матвєєва з села Ріпки.
Занепокоєння через потенційне відновлення військової атаки на півночі посилилися в січні, коли Росія і Білорусь оголосили про проведення спільних навчань військово-повітряних сил. Ці навчання почалися після рідкісного візиту Владіміра Путіна в Мінськ. Військові експерти і західна розвідка відкидають можливість відновлення наступу з півночі. 11 січня Міністерство оборони Великої Британії зауважило, що на території Білорусі перебуває досить значна кількість російських військ і літаків. Однак, вони «навряд чи становлять серйозну наступальну силу».
Білоруські чиновники пояснюють розгортання військ на кордоні «стратегічним стримуванням». Аляксандр Лукашенко наполягає, що він не відправить війська в Україну. Але українські командири насторожені і пам’ятають, як Росія використала територію Білорусі в якості плацдарму для початку вторгнення на початку 2022 року.
«Ми безперервно ведемо спостереження за ворогом і рухом військ. Якщо вони пересуваються, скільки їх і куди вони прямують», - сказав журналістам командир підрозділу розвідки на ім’я Олександр.
На відміну від сходу, де тривають руйнівні артилерійські дуелі, на півночі йде війна квадрокоптерів. Олександр розповів, що білоруські і російські військові «постійно стежать за змінами нашої варти, намагаються знайти наші військові позиції». Інколи його підрозділ виявляє ворожі розвідувальні безпілотники.
Такі апарати збивають за допомогою спеціальних рушниць. Або ж ворожий безпілотник виявляє український і стежить за ним. Але в певний момент українські військові намагаються захопити його і додати до своїх запасів.
«За останній час ми зловили так чотири їхні безпілотники. А вони забрали два наших», - сказав Олександр.
Він додав, що його розвідувальні місії поки не виявили жодної тривожної активності.
«У них є укріплена ділянка. І патрулі теж посилили. Але ми не спостерігаємо серйозного накопичення військ на нашій ділянці», - сказав він.
Український генерал Олексій Павлюк, відповідальний за захист Київської області, сказав, що Україна готується до можливої нової атаки з території Білорусі.
«Ми створили угруповання на кордоні з Білоруссю, готове гідно зустріти ворога», - розповів він.
Українські чиновники наполягають, що ніхто не може сказати, що зробить Москва у найближчі місяці. Тому на кордоні потрібно зберігати режим тривоги.
«Були збудовані укріплення, щоб не допустити повторного проникнення. Станеться це чи ні, ми повинні завжди бути готовими», - сказав розвідник Олександр.
Українські солдати, озброєні автоматами, стоять в п’ятиметрових укріплених окопах посеред лісу. Повз проїхав селянин на велосипеді. Спогади про окупацію тут ще свіжі. Тоді російська армія намагалася взяти в облогу Чернігів. Росіяни відступили в квітні, а Москва зосередила свою увагу на сході України. Однак, попри російсько-білоруські навчання, є й надія.
«Перший раз, коли вони вторглися, у нас не було зброї і військ на кордоні. Але цього разу вони є», - сказала 66-річна Ганна Похілко з села Колючівка.