Діалог українців і поляків про минуле необхідно інтенсифікувати. Цього вимагає, зокрема, потреба в ефективнішій боротьбі з російськими історичними маніпуляціями, пише в своїй статті для DT.UA Лукаш Адамський, польський історик і політичний експерт, керівник наукових проектів Центру польсько-російського діалогу і порозуміння
Як зазначає автор, Путін і його пропаганда маніпулюють історією, щоб виправдати агресію проти України. "Пропаганда використовує навіть ідеологію "чорної сотні" - руху російських націоналістів, який був поширений в імперії перед Першою світовою війною. В інтерпретації "чорносотенців", культурні та "діалектичні" відмінності малоросів від росіян виникли в результаті польської політики, спрямованої на те, щоб зруйнувати національну і релігійну єдність Русі", - пише автор.
Історик вважає, що дії Росії сприяють консолідації українців навколо бачення історії, вкоріненого в західній частині країни.
"Завдяки хвацьким гаслам та антиросійській спрямованості, ця візія здається найпростішою для сприйняття і масового пропагування. Вона безоглядно критикує СРСР, не відрізняючись від візії польського суспільства. І водночас ідеалізує Організацію українських націоналістів - радикалів, що послуговувалися тероризмом як методом політичної боротьби. І ще - однобічно героїзує націоналістичний партизанський рух - УПА, який, борючись за виправдану мету - незалежність України, вдавався до злочинних методів", - вважає Адамський.
На його думку, з боку Польщі "найнебезпечніше - ставити політичну підтримку України, особливо під час агресії Росії, в залежність від засудження Києвом спадщини ОУН і УПА, а також від визнання провини за Волинську різанину. Учасники політичних дебатів, які висувають такі вимоги, не розуміють або не хочуть розуміти, що популярність ОУН і УПА практично не пов'язана із свідомим виправданням злочинів, скоєних цими організаціями".
Адамський зазначає, що більшість польських журналістів "або не розуміють контексту українських дебатів про історію, зокрема про УПА, або ж не в змозі протистояти тискові власників ЗМІ на журналістів, які вимагають спрощення та примітивізації інформації в медіях. А отже, на їхню думку, підписані президентом Порошенком "декомунізаційні закони" призвели до правового визнання "вбивць поляків героями України". І це насправді дезінформує громадську думку".
"Навіть часткова гармонізація поглядів польських і українських еліт у відношенні минулого сприятиме співпраці обох країн і разом з тим допоможе боротися з антиукраїнською і антипольською пропагандою Кремля в інтелектуальному середовищі Росії і Заходу", - упевнений автор.
Докладніше читайте в матеріалі Лукаша Адамського "Польсько-українські відносини - від історії не втечеш" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".