У першу неділю після Великодня християни східного обряду відзначають Антипасху або Провідну (Фомину) неділю. З цим святом пов’язані певні традиції та заборони, яким наші предки слідували з давніх часів, пише «Апостроф».
Традиції святкування Антипасхи
В цей день заведено встановлювати столи й лавки біля могил родичів і збиратись там за наїдками всією родиною. Напередодні ж обов’язково приїжджають і прикрашають могилки, наводять чистоту. Вінки на поминальні дні купують заздалегідь, але встановлюють їх на могили вже в неділю.
Також заведено залишати скибочку хліба, яку перед тим посипають сіллю. Вважається, що так годують душі померлих.
Причастя на Антипасху дозволяється без постування. Зазвичай, напередодні причастя віряни дотримуються шестигодинного літургійного посту (з опівночі й до причастя віряни нічого не їдять). На Антипасху цей літургійний піст церква дозволяє не тримати, але попереджає - послаблення можливе лише для тих, хто дотримувався Великого посту.
З Антипасхи відновлюються виконання таїнства хрещення та таїнства вінчання. Не дозволяється у цей день ображати людей навколо, не бажано починати нові справи, бо Антипасха - неділя Божа, для відпочинку від справ.
Що не можна робити на Антипасху
Священники наголошують на тому, що головне в цей час - не наїдатися та не пити на цвинтарі та не залишати їжу на могилах, оскільки це може привести до того, що її розтягнуть тварини або птахи.
Найважливіше, що церква забороняє робити в цей день та в поминальний тиждень - це споживати алкогольні напої на цвинтарі.
Нагадаємо, яка історія свята Антипасха та чому воно так називається.