"Були організовані так звані "потяги щастя", де просто ешелонами завозили кандидати в усиновлювачі, але потім з'ясувалося, що це були кандидати у прийомні батьки. І дітей не віддавали на всиновлення, а до прийомних сымей на тимчасове виховання. Будь-які ноти навіть з боку українського уряду просто зависають у повітрі, так як на них не реагують. І, звичайно, ми отримуємо відповіді, що Крим є територією Росії, це вже наші діти, та влаштування їх у різні форми виховання є суто справою Росії", – розповіла Філіпішина в ефірі "Громадського радіо" у неділю, 2 жовтня.
За даними українського офісу омбудсмена, дітям-сиротам та дітям, лишеннім батьківського піклування, примусово оформили російські документи.
"Дітей ніхто не питав. Ми мали тільки один випадок у відношенні трьох дівчат з Сімферопольської школи-інтернату, які заявили свою незгоду з тим, що Крим - це Росія. Це були діти-підлітки 15-16 років, які сказали, що вони не визнають цієї анексії, вони не хочуть бути громадянами Росії. Цим дітям видали - дітям-сиротам, ще раз підкреслюю - видали повний пакет документів,, посадили на поїзд Сімферополь-Київ, в той час ще було повідомлення, і відправили на материкову частину України", – згадала представник обмудсмена.
Вона також додала, що Україна не має можливості перешкоджати вивозу дітей з окупованого Криму в РФ, а відтак кількість викрадених дітей-сиріт буде зростати.
Облік тих сиріт, які в даний час поповнюють кримські інтернати та прийомні сім'ї, взагалі заморожений, адже дані про цих дітей Києву ніхто не передає. Запити і протести української сторони досі залишаються без відповідей.
Кількість дітей-сиріт в Україні протягом останніх 15 років стабільно утримується в межах 90-104 тис. чол. Лише 10% з них знаходяться під опікою або в прийомних сім'ях, і лише 5% дітей потрапляють в сім'ї усиновлювачів.
Детальніше про проблеми дітей-сиріт в Україні читайте у статті Дар'ї Афоніною "Дайте вихованцеві дитбудинку шанс" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".