Міжнародна неурядова організація Amnesty International заявила, що українська сторона не застосовувала тортур для отримання свідчень від затриманих військовослужбовців РФ Олександра Александрова та Євгена Єрофєєва.
В ефірі "Свободи слова" на ICTV, відповідаючи на питання про те, чи застосовувалися тортури по відношенню до затриманих в Україні військовослужбовцям РФ в ході дачі ними показань, дослідник Amnesty International Красимір Янков сказав:
"Наші представники відвідали російських військових. За той маленький період часу, поки ми з ними спілкувалися, а це було не більше 10 хвилин у присутності українських силовиків, ми не знайшли і не побачили слідів тортур і жорстокого поводження".
При цьому Янков підкреслив: "Якщо з цими людьми такого не було, то це не означає, що такого взагалі не відбувається на сході України".
Разом з тим висловив задоволення роботою СБУ в плані розслідування можливих фактів застосування сили українською стороною.
"Ми дуже приємно здивовані позитивною реакцією з боку СБУ, яка пішла нам назустріч. Вони відкриті до сприяння. Ми готуємо матеріали, щоб надати їм, які ми зібрали, вони готові спільно з військовою прокуратурою розслідувати", - додав він.
Говорячи про доказові бази, на яку спиралася організація при підготовці звіту, Янков підкреслив, що мова йде про свідчення різних людей, медичних документах. "Ми не віримо нікому на слово. Це як мінімум два джерела, плюс документальні свідоцтва, свідоцтва в ЗМІ", - сказав він.
Він також допустив, що деякі факти, зокрема, про затримання людей "Правим сектором", можуть бути "брехнею, навмисним вкиданням російських спецслужб". "Але це не скасовує необхідність перевірки цих фактів", - додав представник організації.
Минулого тижня Amnesty International оприлюднила звіт, заснований на свідченнях полонених на сході України, згідно з яким обидві сторони конфлікту застосовують тортури до затриманих, а сепаратисти влаштовують страти без суду.
"Ув'язнених з обох сторін піддавали побиттю і імітацій страт. Ми також задокументували позасудові страти осіб, утримуваних сепаратистськими групами", - йдеться в звіті Amnesty International.
Двох російських спецназівців затримали 17 травня в Луганській області.
Ніхто з російського консульства військових не відвідав, аргументуючи це тим, що Київ перешкоджає зустрічі з затриманими військовими РФ. При цьому вони стверджували, що спецназівців катують і чинять психологічний тиск, хоча самі військові і інтерв'ю (без присутності української сторони) ОБСЄ, і російським журналістам говорили, що звертаються з ними добре.
Російський журналіст, який брав інтерв'ю у військових, 23 травня відвідав посольство РФ і попросив їх відвідати затриманих спецназівців, однак у посольстві відповіли, що у них вихідний.