Алкогольні напої вживають 66% українців, йдеться у результатах опитування Соціологічної групи “Рейтинг”. З них, 33% вживають алкоголь рідше, ніж раз на місяць, 26% – кілька разів на місяць, 7% – кілька разів на тиждень, 1% – кожного дня. Взагалі не вживають алкогольні напої 32% опитаних.
За даними соціологів, частіше вживають алкоголь чоловіки, люди середнього віку та більш забезпечені українці. Водночас у розрізі статево-вікових груп чоловіки в будь-якому віці споживають алкоголь частіше, ніж жінки. Своєю чергою молодь частіше вживає алкогольні напої, незалежно від типу поселення. У містах молодь і люди середнього віку вживають алкоголь однаковою мірою.
Серед тих, хто вживає подібні напої, найпопулярнішими називають:
- вино – так вважають 36% опитаних;
- пиво – 29%;
- горілку – 20%;
- коньяк – 17%;
- домашні вина, настойки – 14%;
- шампанське, ігристі вина – 12%;
- віскі – 7%;
- самогон – 6%;
- сидр, ром, наливки чи настоянки, вермут, коктейлі, джин, лікери – 1-2%.
Найчастіше українці вживають алкоголь:
- на честь свята або події – 67%;
- для того, аби гарно провести час з близькими – 30%;
- щоб розслабитись чи підняти настрій – 24%;
- насолоджуються смаком – 9%;
- бо він добре підходить до страв – 8%;
- тому що корисно для здоров’я – 7%;
- бо допомагає заснути – 4%.
Думки про те, що існують безпечні дози алкоголю, які не шкодять здоров’ю, притримуються 54% опитаних. Не згодні з таким твердженням 45% громадян.
Менш шкідливими алкогольними напоями кожен третій респондент назвав вино, кожен п’ятий – домашні вина. Лише 10% опитаних вважають, що менш шкідливим алкоголем є горілка, 8% - пиво, 6-7% - коньяк та самогон. Водночас чверть українців переконані, що усі алкогольні напої шкідливі.
Дослідження провели 25-27 квітня 2021 року серед населення України від 18 років у всіх областях, крім тимчасово окупованих Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Всього опитали 1500 респондентів методом опитування CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,5%.