22 березня християни східного обряду відзначають свято, присвячене пам'яті 40 Севастійських мучеників, який в народі називають 40 святих або Сороки. У цей день прийнято ходити до церкви і пекти спеціальні булочки у формі птахів.
Традиції свята Сорока мучеників Севастійських
У цей день обов'язково йдуть до церкви і ставлять 40 свічок. Віруючі дякують Богові за все, просять захисту від негараздів і б'ють 40 поклонів.
У свято також прийнято пекти 40 булочок у формі птахів. Часто такі булочки нанизували на прути, розвішували їх в саду і дарували сусідським дітям, щоб домашня птиця була здорова.
Вважається, що в цей день сорока збирає 40 прутиків, щоб звити гніздо. Турбувати птаха не можна, він стане оберегом будинку, біля якого оселився.
У свято прийнято запрошувати додому близьких, чим більше їх буде, тим краще. В цей день в будинку повинно бути шумно і весело.
Щоб прогнати зиму, дівчина в свято повинна розірвати 40 ниток і зламати 40 дерев'яних плашок.
Якщо було тепло - сіяли горох, вірячи, що на кожному стеблі виросте по сорок стручків, а в кожному з них - по сорок горошин.
Розсіювали по городу мак, сподіваючись на урожай в сорок разів більше посіяного. Щоб підтримати ці надії, на Сорок святих варили горохову юшку, робили горохвянікі, пекли пиріжки з горохом, готували вареники з маком.
День вважається передвісником весни, разом з тим, ще можливі заморозки, "40 святих можуть 40 лопат снігу кинути".