Апарат NASA New Horizons, який 1 січня 2019 року зробив проліт над об'єктом Пояса Койпера 2014 MU69 або Ультіма Туле, після знімків об'єкта передав відеозапис на Землю. Як повідомлялося на сайті агентства, форма Ультіма Туле виявився схожий на кеглю для боулінгу.
"Зустрічайте Ультіма Туле! Те, що ви бачите, це перша тісна подвійна система, коли-небудь досліджена космічним апаратом. Цей об'єкт, який ми тепер можемо бачити, є бінарним, раніше був двома окремими об'єктами, які тепер пов'язані один з одним ", - йдеться в повідомленні NASA.
Після NASA випустило повідомлення з вибаченнями за плутанину через те, що назвало Ультима Туле першою тісною подвійною системою, яку досліджував космічний апарат.
"Вибачте за плутанину! Ультіма Туле - не перша тісна подвійна система, досліджувана космічним апаратом - місія Європейського космічного агентства Rosetta досліджувала комету цієї форми. Ультіма, однак, є першою тісною подвійною системою в Поясі Койпера, коли-небудь дослідженої поблизу", - йдеться в повідомленні NASA.
Наголошується, що сигнал про успішний прольот повз об'єкт досяг Землі через 10 годин після того, як New Horizons зблизився з Ультіма Туле. Знімки об'єкта були зроблені з відстані 3,5 тисячі кілометрів від його поверхні. Розміри Ультіма Туле складають 32 на 16 кілометрів, об'єкт складається з двох частин, з'єднаних перемичкою. Разом з тим, вчені не відкидають можливості того, що об'єкт складається з двох небесних тіл, які обертаються навколо один одного.
Дослідникам вдалося розгадати загадку відсутності коливань яскравості у Ультіма Туле. Виявилося, що об'єкт обертається подібно пропелеру, а вісь обертання спрямована майже на зонд.
Sorry for the confusion! #UltimaThule is not the first contact binary explored by a spacecraft – @esa's Rosetta mission explored a comet of this shape. Ultima is however, the first contact binary in the Kuiper Belt ever explored up-close. Learn more: https://t.co/cp8lE03Cl5 pic.twitter.com/a9FdnqBIVC
- NASA (@NASA) January 3, 2019
New Horizons – автоматична міжпланетна станція NASA, запущена у межах програми "Нові рубежі" (New Frontiers) і призначена для вивчення Плутона і його природного супутника Харона.
Запуск було здійснено 19 січня 2006 року, з прольотом Юпітера (і гравітаційним маневром у його полі тяжіння) у 2007 році і Плутону – у 2015 році. Повна місія станції New Horizons розрахована на 15-17 років.
Станція New Horizons максимально наблизилася до Плутона (12,5 тисяч кілометрів) 14 липня 2015 року о 14:50 за київським часом. Космічний апарат протягом 30 хвилин повинен був провести близько 150 наукових вимірювань. Після прийняття "дзвінка" від міжпланетної станції, вчені переконалися в успішному виконанні нею своєї головної місії.