Знайдено "ген-зомбі", що захищає слонів від раку

Поділитися
Знайдено Вчені виявили псевдоген, який захищає слонів від раку © Zsl.org
Ген в результаті мутацій втратив свою функціональність.

Група вчених під керівництвом Вінсента Лінча із Чиказького університету виявила псевдоген (ділянка, яка у результаті мутацій втратила функціональність), який відіграє важливу роль в "протипухлинному захист" у слонів. Як повідомляє Naked science, у слонів є вісім подібних псевдогенів, які колись кодували білкові чинники, що інгібують лейкемію.

Кілька років тому команді дослідників вдалося встановити, що здатність слонів ефективно захищатися від раку частково пов'язана з геном білка р53 - транскрипційного фактора, що бере участь у регуляції клітинного циклу і придушенні злоякісних пухлин. Більшість ракових клітин - мутантни за р53, проте, як з'ясував Лінч з колегами, ДНК слонів містить цілих 20 копій р53, кожна з яких здатна захистити організм у разі переродження клітини.

Тепер же вчені встановили, що один з псевдогенів, LIF6, випадковим чином придбав новий "вмикач". Виявилося, що слонячий LIF6 запускається в роботу активним білком р53 (який, в свою чергу, реагує на появу пошкодженої ДНК). Фактор LIF6 швидко мігрує до мітохондрій та порушує проникність їхніх мембран, блокуючи процеси клітинного дихання і змушуючи пошкоджену клітку гинути без можливості дати початок цілій пухлини. Автори порівнюють цей ген з зомбі, який "піднявся з мертвих", щоб вбивати, - окремі клітини, але на благо всього організму.

Псевдоген став активним у предків слонів близько 25-30 мільйонів років тому, приблизно тоді ж, коли почалося збільшення розмірів їхнього ще крихітного тіла; можливо, саме ця мутація стала ключовою і забезпечила сучасним слонам довге спокійне життя з мінімальним ризиком розвитку раку.

Раніше повідомлялося про те, що українські вчені винайшли протираковий засіб на основі чорних антарктичних дріжджів Nadsoniela nigra. Дослідження українських вчених-мікробіологів можуть допомогти в боротьбі з раком.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі