Зміни клімату можуть призвести до зменшення мозку людей – вчені

Поділитися
Зміни клімату можуть призвести до зменшення мозку людей – вчені Підвищення температури повітря може призвести до зменшення мозку © depositphotos / dimdimich
Дослідники вивчили зміни мозку протягом останніх 50 тисяч років.

Вчені знайшли зв'язок між змінами клімату в минулому та зменшенням мозку людини. На їхню думку, у такий спосіб тіло людини адаптується до змін, повідомляє Science alert.

Група дослідників на чолі з вченим-когнітивістом Джеффом Морганом Стайбелом із Музею природної історії в Каліфорнії вивчила зміни мозку людини за останні 50 тисяч років. І це дослідження дозволило краще зрозуміти, як люди відповідають та адаптуються до стресу, який несуть зміни навколишнього середовища.

У ході дослідження вчені вивчили дані про розміри мозку 298 представників роду Homo та зіставили їх із даними про зміни клімату за останні 50 тисяч років. Ця інформація включала відомості про глобальну температуру, вологість і кількість опадів. Коли клімат ставав теплішим, розміри мозку людей зменшувалися.

Вчені розділили скам'янілості, які вивчали, на групи, залежно від віку, а потім проаналізували, використавши чотири вікові діапазони: 100 років, 5, 10 та 15 тисяч років. Потім розміри мозку зіставили з даними про клімат.

Аналіз показав загальну закономірність зміни розміру мозку у Homo, яка корелює зі зміною клімату при підвищенні та зниженні температури. У людей спостерігалося значне зменшення середнього розміру мозку, що склало трохи більше 10,7% протягом усього періоду голоценового потепління.

«Схоже, що зміни розміру мозку відбуваються через тисячі років після зміни клімату, і це особливо помітно після останнього льодовикового максимуму, приблизно через 17 тисяч років. У той час як [акліматизація] розгортається в межах одного покоління, а природний відбір може відбутися лише за кілька послідовних поколінь, адаптація на рівні виду часто займає багато послідовних поколінь», — пояснює Стайбел у статті.

Існуючі тенденції припускають, що нинішні тенденції глобального потепління можуть вплинути на мозок людини.

"Навіть невелике зменшення розміру мозку у сучасних людей може суттєво вплинути на нашу фізіологію чином, який до кінця не вивчений", - стверджує Стайбел.

Аналіз показав, що на розміри мозку впливала не лише температура, хоча вона була вирішальним чинником. Свій внесок вносили також вологість та рівень опадів. Так, дослідники змогли знайти слабку кореляцію між посухою та відносно великими розмірами мозку.

Раніше вчені провели моделювання майбутнього Землі до 2100 року та виявили, наскільки сильно поступові зміни температури та опадів можуть змінити клімат на локальному рівні. За їхніми словами, ці зміни будуть настільки сильними, що, мабуть, нам уперше з 1880-х років доведеться перемальовувати карти.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі