Зміни клімату можуть перетворити прісну воду на «токсичний суп» – вчені

Поділитися
Зміни клімату можуть перетворити прісну воду на «токсичний суп» – вчені Через масове вимирання видів водорості і бактерії починають цвісти частіше © Википедия
На думку дослідників, цей процес уже почався.

Вчені вважають, що всі масові вимирання в історії Землі, крім катастрофи, яка знищила динозаврів, супроводжувалися поширенням мікробів в річках і озерах. Після Пермського вимирання - наймасовішого в історії планети - стався сплеск цвітіння бактерій і водоростей, який тривав кілька тисяч років, повідомляє Science alert.

Геологічні дані, зібрані в Австралії, свідчать про те, що руйнівний вплив змін клімату і зникнення лісів під час Пермського вимирання, швидше за все, призвели до появи «токсичного супу» в Сіднейському басейні - одній з найдавніших прісноводних екосистем у світі.

І це викликає занепокоєння, оскільки діяльність людини призвела до масового вимирання, яке відбувається зараз.

«Ми бачимо все більше цвітіння токсичних водоростей в озерах і мілководних морських середовищах, що пов'язано з підвищенням температури і змінами в рослинних співтовариствах, які призводять до підвищення рівня поживних речовин в прісноводному середовищі», - говорить геолог Трейсі Франк з Університету Коннектикуту.

Водорості і бактерії є природною частиною прісноводного середовища, але іноді їхнє зростання може вийти з-під контролю і викликати дефіцит кисню у воді, створюючи «мертві зони». Це відбувається через глобальне потепління, знищення лісів і попадання в воду поживних речовин із ґрунту, які підтримують життя бактерій. Всі ці три фактори спостерігаються сьогодні, тому, ймовірно, цвітіння водойм спостерігаються все частіше. З огляду на те, що відбувалося в минулому, це тривожний знак.

Дані з Сіднейського басейну свідчать про те, що поширення мікробів на початку пермського вимирання «було одночасно симптомом колапсу континентальної екосистеми і причиною її уповільненого відновлення». Виверження вулканів в Пермському періоді викликали швидкий і стійкий ріст викидів парникових газів в атмосферу. Це призвело до підвищення температури і втрати лісів через пожежі та посухи. Оскільки дерева почали зникати, поживні речовини з грунту почали потрапляти у воду.

Ліси Землі не могли відновитися понад три мільйони років. У цей час територія була всіяна невеликими прісноводними водоймами, в яких процвітали бактерії і водорості. Ці «мертві зони» перешкоджали відновленню важливих поглиначів вуглецю, таких як торфовища, і сповільнювали відновлення клімату і екосистем.

Спостереження за іншими регіонами світу також показали, що цвітіння водоростей слідує за вимиранням, викликаним змінами клімату.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше глобальний аналіз, проведений ВВС, показав, що кількість днів, коли температура перевищує 50 градусів Цельсія, з 1980-х років подвоїлася. Крім того, такі температури тепер зустрічаються на більшій території планети.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі