Вчені з Університету штату Огайо заявили про те, що зменшення кількості дощових днів у році сприяє більш ранньому настанню весни для дерев у північному кліматі, повідомляє Science daily.
Дослідникам вже було відомо, що більш високі температури останніх десятиліть, пов'язані з глобальним потеплінням, призводять до ранньої появи листя на деревах навесні. Але в ході нового дослідження вчені з'ясували, що важливу роль у цьому відіграє і зменшення кількості дощових днів.
Розрахунки дослідників свідчать про те, що весна наступатиме на один-два дні раніше за кожне десятиліття в порівнянні з прогнозами попередніх моделей.
У ході дослідження вчені проаналізували дані з США, Європи та Китаю, які включали інформацію про те, коли на деревах з'являлося перше листя. Крім того, вони вивчили супутникові знімки 1982-2018 років, які показували, коли рослинність починала зеленіти.
Ці дані порівняли з інформацією про те, скільки дощових днів на місяці в кожному з регіонів, що вивчаються. Виявилося, що в міру зменшення кількості дощових днів весна у Північній півкулі наставала раніше. Єдиним винятком були пасовища, переважно розташовані в напівзасушливих регіонах, де менша кількість дощових днів трохи затримувала весну.
Вчені вважають, що причин раннього приходу весни може бути кілька. Перша – дощові дні є і похмурими. Найменша кількість таких днів наприкінці зими та на початку весни означає, що дерева отримують більше сонячної радіації, що стимулює зростання листя.
Менша кількість дощових днів також означає, що денні температури будуть вищими, оскільки в атмосферу і на землю надходить більше сонячного світла. Вночі температура падає набагато швидше, оскільки хмарний покрив не затримує тепло. Через контраст цього дерева «думаю», що вже настала весна і починають викидати листя.
Вчені використовували ці дані для побудови моделі, що ілюструє терміни настання весни до 2100 року. Згідно з попередніми моделями, весна наставатиме п'ять-10 днів раніше для більшості регіонів вже до кінця століття. Нові дані свідчать про те, що терміни зрушаться на додаткові день-два кожне десятиліття.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені заявили про те, що антарктичний льодовик Туейтса, який також називають льодовиком Судного дня, знаходиться під загрозою, оскільки він втрачає дедалі більше льоду. У разі руйнування льодовика він може підняти рівень Світового океану на 65 сантиметрів.