Генетикам зі Стенфордського університету вперше вдалося секвенувати Y-хромосому неандертальців. Порівнявши її з Y-хромосомою сучасних людей, вони не виявили у них ніякої схожості. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі The American Journal of Human Genetics.
На сьогоднішній день вчені встановили, що протягом 100 тисяч років сусідства Homo sapiens схрещувалися з неандертальцями. На сьогоднішній день у жителів Європи і Азії зберігається приблизно 1-3% генів, успадкованих від неандертальців. Нове ж дослідження свідчить про те, що жоден з цих запозичених генів не припадає на чоловічу статеву хромосому.
Хромосома була витягнута вченими з рештків 12 неандертальців, які були з'їдені своїми родичами близько 49 тисяч років тому і знайдені в печері Ель-Сидрон в Іспанії.
У ДНК неандертальців з Ель-Сидрона вчені виявили мутації трьох розташованих на Y-хромосомі генів, пов'язаних з роботою імунної системи і роботою вторинних комплексів гістосумісності. Такі особливості цілком могли призводити до розвитку реакцій відторгнення плоду: дитина, зачата жінкою-сапієнсом від неандертальського чоловіка, виявлялася нежиттєздатною. В результаті такі "шлюби" не давали успішного потомства.
Раніше вчені встановили, що гени неандертальців викликають депресії, нікотинову залежність і захворювання шкіри у сучасних людей.